Konuşma gecikmesi olan ve olmayan 3-6 yaş aralığındaki çocukların Standford-Binet zekâ testi ile karşılaştırılması
The comparison 3-6 age range children with delayed speech and non-delayed speech with Standford-Binet intelligent test
- Tez No: 424717
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ŞERİFE UĞUR, PROF. DR. AYŞE SANEM ŞAHLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Turgut Özal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: 3-6 yaşları arasındaki konuşma gecikmesi olan çocuklarla, normal dil ve konuşma becerilerine sahip çocukların Stanford-Binet Zeka Testi sonuçlarına göre bilişsel becerilerinin karşılaştırılmasıdır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Çalışmamıza, 3-6 yaş arasında olup konuşma gecikmesi şikayeti ile kliniğimize başvuran ve PLS -5( Preschool Language Scale )/Okul Öncesi Dil Ölçeği-5 testi ile değerlendirildikten sonra konuşma gecikmesi eğitsel tanısı alan 31 çocuk konuşması gecikmiş gruba dahil edilmiştir. Bununla birlikte aynı yaş aralığında olan ve normal dil-konuşma gelişimine sahip olan 30 çocuk kontrol grubu olarak alınmıştır. Konuşma gecikmesi olan ve olmayan çocuğa sahip ailelerin sosyo-demografik bilgilerini ve çocukların konuşma gelişimini değerlendiren soruların yer aldığı 'Genel Bilgi Formu' görüşme yoluyla doldurulduktan sonra, bütün çocuklara zeka yeterliliklerini değerlendirmek için Standford – Binet Zeka testi uygulanmış ve her iki gruptan elde edilen veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of the Study: The objective of the current study is to make to compare children who have delayed speech and the children who have normal abilities/capabilities in speaking and learning language (without delayed-speech) according to the cognitive abilities of the children intended to measure with Stanford-BINET Intelligent Test. Methods and Materials: In the present study, 3-6 year old children (who have delayed speech) were consulted to our clinic. These children were measured/tested with PLS -5 (Preschool Language Scale). After evaluating the results of Preschool Language Scale (PLS-5), 31 children were diagnosed with delayed-speech. In addition to this, other 30 children were assigned as a control group for this study. Further, informed consent form were given to the children's families (families with delayed speech children/ and families without delayed speech children) in order to obtain speech development of children and families socio-demographic situation. After families complete the informed consent form and Stanford Binet Intelligent Test was performed to all children in order to acquire clear information about children's intelligent levels. The results of the Standford Binet Intelligent test was compared between children. Findings of the Study: There were not statistically significant differences between two groups according to Stanford Binet IQ score (p>0.05). There were not statistically significant differences between control and experimental group (children with delayed speech) with respect to gender, education levels of families, working status of mother, social assurance of family, income level of family, economical situation of family, number of children in family, types of family, birth order of children, children who go kindergarten/nursery or not, and daily technological usage (iPad, computer) levels.