Mersin ilinde görev yapan aile sağlığı elemanlarının nitelikli hizmet sunumunda karşılaştıkları sorunların belirlenmesi
Mersin determination family health staff working problems they encounter in their quality service to the provinces
  1. Tez No: 424760
  2. Yazar: SEVİLAY GÖKÇE ÖZBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYDAR SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Aile Sağlığı Merkezlerinde görev yapan aile sağlığı elemanlarının karşılaştıkları sorunlar nitelikli hizmet sunumunu etkilemektedir. Bu araştırma, Mersin ili ve ilçelerindeki aile hekimliği birimlerinde görev yapmakta olan sözleşmeli /geçici Aile sağlığı elemanlarının karşılaştıkları sorunların nitelikli hizmet sunumunu etkileme düzeylerinin sosyo-demografik özelliklerine göre farklılaşıp farklılaşmadığının ortaya konması amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, Mersin ili ve ilçelerindeki 480 aile hekimliği biriminde görev yapmakta olan sözleşmeli /geçici aile sağlığı elemanları oluşturmaktadır. Örneklem ise rast gele yöntemle 163 aile sağlığı elemanı olarak belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak kullanılan anket, araştırmacı tarafından hizmet sunucularla yüz yüze görüşme ve gözlem yolu ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
The drawbacks and difficulties confronted by family healthcare personnel employed by the Family Medical Centers influence provision and delivery of quality healthcare services. This study is conducted as a supplementary and sectional research in order to identify the levels of influence on delivery of quality healthcare due to the drawbacks confronted by contract/provisional employees working for family healthcare units providing medical services in the province of Mersin and counties and if such influences vary in accordance with socio-demographic attributes. Contract/provisional employees working for the 480 family healthcare units providing medical services in the province of Mersin constitute the cosmos of this study. Sampling is determined by random selection of 163 family healthcare employees. The questionnaire used as a means of data collection has been created through face-to-face interviews and observations conducted between the researcher and service providers. Collected data was analyzed by using Statistical Package for Social Sciences 19.0 Package Program. Analysis of variance, Pearson correlation, statistical methods were used in data analysis.