Tip 2 diyabette obezitenin metabolik kontrole etkisi
The effect of obesity on metabolic control in type 2 diabetes
  1. Tez No: 424767
  2. Yazar: ÖZNUR GÜVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. EMEL TÜFEKÇİ ALPHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Diyabet; prevelansı gittikçe artan, yaşam süresini ve kalitesini etkileyen önemli bir kronik hastalıktır. Diyabet komplikasyonlarının önlenmesi ile sıkı glisemik kontrol arasında yaşamsal bir ilişki olduğu, tüm dünyanın üzerinde uzlaştığı bir görüştür. Diyabet gibi obezite de major sağlık problemlerinden birisi haline gelmiş, küresel boyutta bir halk sağlığı sorunudur. Tip 2 diyabet ile obezite arasında yakın bir ilişki bulunmaktadır. Obezite; tip 2 DM riskini arttırmakla birlikte, diyabet tedavisini ve metabolik kontrolü zorlaştırmaktadır. Tip 2 diyabette obezitenin; kan şekerinin regüle edilmesinde, kan lipid düzeylerinde hedef değerlere ulaşılmasında ve metabolik kontrolün sağlanmasındaki etkisini incelemek amacıyla yaptığımız çalışmamızda İstanbul Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Diyabet Polikliniği'ne başvuran tip 2 diyabetli, 150 hastayı; 1.grup BKİ< 25, 2.grup BKİ 25-29,9 ve 3.grup da BKİ >30 olacak şekilde 3 gruba ayırdık ve HbA1c ve kan lipid düzeyleri arasındaki ilişkiyi irdeledik. Çalışmanın sonucunda BKİ>30 olan grupta HbA1c, glukoz, total kolesterol, LDL ve trigliserid seviyesinin anlamlı olarak yüksek, HDL düzeyinin ise anlamlı olarak düşük olduğunu gördük. Ayrıca; kan şekeri regüle olan grup ile non regüle olan grubu karşılaştırmak için hastaları HbA1c≤%6,5 ve HbA1c >%6,5 olan grup olarak 2'ye ayırdık. HbA1c >%6,5 olan grupta kolesterol, LDL ve trigliserit düzeyini anlamlı olarak yüksek, HDL'yi ise düşük olarak saptadık. Benzer şekilde, HbA1c≤%6,5 olanların bel çevresi ve bel/kalça oranını anlamlı olarak düşük bulduk. Literatürde yaygın olarak rastladığımız gibi diyabette obezitenin yüksek HbA1c ve kolesterol düzeyleri ile pozitif korelasyon gösterdiği; BKİ, bel çevresi ve bel/kalça oranı yüksekliğinin diyabette kötü glisemik kontrol ile ilişkili olduğu, diyabette obezitenin metabolik kontrolü anlamlı olarak zorlaştırdığı, obezitenin azaltılması ve sağlıklı ağırlık kaybı ile diyabette metabolik kontrolde belirgin bir iyileşme sağlanabileceği sonuçlarına vardık.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a disease which has an increasing prevalence and which affects the quality of life and decreases the life span. All about the science world, it is known that, there is a strong relation between preventing the complications of diabetes and glisemic control, and also, there is a strong relation between diabetes mellitus type 2 and obesity too. Both diabetes and obesity are major public health problems. Obesity problem, increases the risk of having the diabetes type 2 disease. We included 150 patients who was examined in our Diabetes Department in İstanbul Şişili Etfal Training and Resarch Hospital to our study in which we aimed to analyze the effects of obesity in diabetes mellitus to blood glucose and blood lipid values and controling metabolic control. 150 patients was diveded to three groups. Body mass index (BMI) of the patients was lower than 25 in group 1, between 25-29,9 in group 2, and more than the value of 30, in group 3. We analyzed the relation between blood lipid values and HbA1C in each groups. We found the values of HbA1C, glucose, total cholesterol, LDL and triglycerides higher in gruop 3, when it's compared to other groups, and this difference was statistically meaningful. In the results, HDL values were statistically lower in group 3. We also devided the patients in our study to different two groups. HbA1C values was equal to or lower than %6,5, in group 1 and more than %6,5, in group 2. Cholesterol, LDL and triglceride values were statistically higher in the group in which HbA1C was more than %6,5. Waist circumference was statistically lower in the group in which HbA1C was lower than %6,5. Obesity in diabetes has a positive corelation with high HbA1C and cholesterol values, increases BMI, waist circumference and makes the glisemic control difficult. In both our study and literature, we have observed that, preventing obesity makes the metabolic control more easier in diabetes.