Çocukluk çağı obesitesinde glukokortikoid reseptör gen polimorfizminin bazı somatik ve biyokimyasal parametrelerle ilişkisi
Glucocorticoid receptor gene polymorphism is relation with some somatic and biochemical parameters in childhood obesity
- Tez No: 118816
- Danışmanlar: DOÇ.DR. UĞUR ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
VI. ÖZET: Obesite, yağ dokusunun, vücut ağırlığı içinde orantısız artışıdır. Obesitenin en sık nedeni alınan enerji ile tüketilen enerji arasındaki dengesizlik sonucu alınan enerjinin fazlası yağ dokusunda depolanmasıdır. Buna“eksojen obesite”denir. Obesite üzerinde genetik faktörlerin etkisinin bugün % 40-70 arasında olduğu kabul edilmektedir. Endojen nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan obesite şekli ise obesler içinde % 5 dolaylarındadır. Obesite tanımında en sık; 1- BMI (Body Mass Index) veya 2-Rölatif Tartı (Boya uyan tartı) kriterleri kullanılır. Erişkin için bu değerler BMI için 30 kg/m2 ve rölatif tartı için % 120' dir. BMI çocuklarda yaşa göre değişkenlik gösterir (9). Obes çocuğu bekleyen en önemli sağlık sorunları Tip 2 diyabet, hipertansiyon, makrovasküler bozukluklardır. Bu nedenle obes çocuklarda; açlık kan şekeri, insulin, kortizoL, trigliserid, kolesterol, HDL kolesterol düzeylerine bakılması, gerekirse ilave tetkikler yapılması gerekebilir (9). Glukokortikoidler, metabolik, endokrin, immün ve sinir sisteminin cevaplarım düzenler ve transkripsiyonu dengeler (2,25). Glukokortikoid hormonlar,diğer steroid hormonlar gibi, nükleusa geçip kromatinin spesifik bölgelerine bağlanmak için spesifik sitoplazmik reseptör kompleksini kullanırlar. Glukokortikoid reseptörü 94 kD' luk bir polipeptid olup, steroid ve DNA-bağlayan domainlere sahiptir. Reseptör geni 5. kromozomun uzun kolunun q31-32. bölgesine lokalize olmuştur (2). m < ; ' J-.r~ i!,--i 83Glukokortikoid reseptörün 3 izoformu vardır. Alfa, beta (2) ve gama (21). Alfa transkripsiyonel olarak aktifken, beta inaktiftir. Gama' nın işlevi tam olarak bilinmemektedir (21). Biz bu çalışmada insan glukokortikoid reseptör geninin (GRL) 2. ekzonunda görülen Asn363Ser (A1220G) polimorfiznıini 2-18 yaş arası 78 obes ve 71 non-obes çocuklarda araştırdık. Daha önceden tanımlanan primerleri (13) kullanarak GRL' nin 2. ekzonun 1220. noktasmdaki polimorfik bölgeyi Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) ile amplifiye ettik. 249 baz çifti (bp) olan PCR ürünümüzü, ürünü iki ayn noktada kesen Tsp509I (TspEI) enzimi ile kestik. Deneylerin sonucunda 78 obes olgu içinde 14 A/G genotipi (%17,9) bulunurken G/G genotipi tesbit edilemedi. Kontrol grubunda ise 71 non-obes olguda 3 A/G genotipi ve 1 G/G genotipi (%5,7) bulundu.
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY: Obesity is the unbalance increase of fat tissue among body weight and it is a chronic metabolic disorder characterized by an excess of body fat. Main reason of obesity is unbalance energy between intake and expended. The planty of intake energy reserved in fat tissue. This is called“exogen obesity”. It is accepted that the influence of genetic factors on obesity is between 40-70%. Obesity is associated with increased mortality and documented increased morbidity due to hyoertension, type 2 diabetes, coronary artery disease and immun systems disorders. For that reason in obese child should be measured blood glucose level, cholesterol, triglyserid, insulin, c-peptid and Cortisol (9). Glucocorticoids play major role in the regulation of affect and behavior, metabolism, cardiovascular function, inflammation and immunity. Glucocorticoid hormones shows their activities with binding glucocorticoid receptors which is member of nucleer receptor super family. Subnormal or excessive secretion of glucocorticoids, result in severe disturbances of mood, pathologic alterations of carbohydrate, lipid and protein metabolism (12). Glucocorticoid receptor is 94 kD polypeptide which has steroid and DNA-binding domains. Receptor gene is localized long arm of q3 1-32 region of choromosome 5. In these study we researched Asn363Ser (A1220G) polymorphism in exon 2 of human glucocorticoid receptor gene (GRL) in 71 healthy and 78 obese child. Polymerase chain reaction amplification of the exon 2 of GRL was done using primers described previously (13) and the products were digested with Tsp509I, which disclosed three genotypes that A/A, A/G and G/G. We found 14 A/G genotype (%17,9) and not G/G genotype in 78 obese child, 3 A/G and 1 G/G genotypes (%5,7) in 71 non-obes child. 86In a cohort of 195 normotensive white Australian subjects of British descent, Lin et al. (16) recently observed that the 3 63 S allele was associated with a BMI greater than 25. Although Huizenga et al. (10) also observed a higher mean BMI for 3 63 S carriers. It has been suggested that altered steroid metabolism in favor of Cortisol in adipocytes may underlie the development of visceral obesity. GR 363S has a serine residue replacing arginine in the N- terminal (modulatory) region of the receptor, and this may affect cortisol-dependent receptor activity (5).