Deneysel tıkanma sarılığı modelinde çörekotu yağının karaciğer hasarı üzerine etkileri
The effects of nigell sativa oil on hepatic injury in an experimental obstructive jaundice model
  1. Tez No: 424805
  2. Yazar: GİRAYHAN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ZAFER SABUNCUOĞLU, PROF. DR. İBRAHİM BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada TS modeli kullanarak, sarılık sonrası oluşacak karaciğer hasarını önlemede ÇY'nin etkinliğini araştırmayı amaçladık. Bu amaçla K grubu (n: 10), T grubu (n: 10) ve ÇY grubu (n: 9) olarak grupladığımız ratlarda TS oluşturup sarılık sonrası ÇY vererek ÇY'nin karaciğer hasarına olan etkisini araştırdık. Çalışmada gruplar arasında serum örneklerinde TNF-α, IL-6, IL-8 ve CRP düzeylerine; Karaciğer dokusunda MDA, MPO, GSH-Px, CAT ve SOD enzim düzeylerine ve karaciğer doku histopatolojisine baktık. Çalışmada TS oluşturulan ratlara verdiğimiz ÇY'nin karaciğer hasarını önlemede histopatolojik ve biyokimyasal parametreler açısından anlamlı bir istatistiksel iyileşme sağladığını saptadık TS'nin hepatositler üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle oluşabilecek karaciğer hasarı eğer tedavi edilmezse giderek fulminan bir tabloya dönebileceği için tedaviye erken dönemde başlanması gerektiğini düşünüyoruz. Tedavide kolay ulaşılabilirlik ve düşük maliyet avantajı bulunan ve güçlü bir antioksidan madde olan ÇY'nin kullanılabileceği ancak etkinliğinin ve etki mekanizmalarının aydınlatılabilmesi için örneklem büyüklüğü daha geniş ve daha uzun süreli çalışmaların yapılması gerektiği düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
To investigate the efficacy of Nigella Sativa oil (NSO) in preventing liver damage which occurs following jaundice, using a model of obstructive jaundice (OJ). Rats were separated into 3 groups of the control group (Group C, n=10), the T group (n=10) and the NSO group (n=9). OJ was created in all the rats then NSO was administered and the effect on hepatic damage was examined. Levels of TNF-α, IL-6, IL-8 and CRP were examined in the serum samples, MDA, MPO, GSH-Px, CAT and SOD enzyme levels in the liver tissue and a hstopathological examination was made of the liver tissue. A statistically significant improvement was determined in the histopathological and biochemical parameters in the prevention of hepatic damage in the rats administered with NSO after the creation of OJ. If damage which develops in the liver because of the negative effects of OJ on hepatocytes is left untreated, it can become a fulminant table and therefore, it is necessary to start treatment in the early stages. NSO, which is readily available and has the avantage of low cost, is a strong antioxidant agent which can be used in treatment, although there is a need for further more extensive and longer-term studies to be able to clarify the efficacy and effect mechanisms.