Isparta ili Uluborlu ilçesi 15-49 yaş kadınlarda premenstrüel sendrom prevalansı, ilişkili faktörler ve yaşam kalitesine etkisi
Living in the district of Isparta province Uluborlu 15-49 age women prevalance of premenstrual syndrome, related factors and it's impact on quality of life
  1. Tez No: 424804
  2. Yazar: AYŞE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN USKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı Isparta ili Uluborlu ilçe merkezinde yaşayan 15-49 yaş kadınlarda Premenstrüel Sendrom (PMS) prevalansını, ilişkili faktörleri ve yaşam kalitesine etkisini saptamaktır. Analitik kesitsel tipteki bu çalışma Temmuz 2014-Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma evrenini 2014 yılında Uluborlu ilçe merkezinde yaşayan 15-49 yaş arası 1490 kadın oluşturmuştur. Örnek büyüklüğü StatCalc hesaplama programıyla; %40'lık PMS sıklığı, %3'lük sapma ile alfa değeri 0,05 ve beta değeri 0,20 alınarak, 338 hesaplandı. Araştırmanın bağımlı değişkenleri PMS varlığı ve yaşam kalitesi, bağımsız değişkenleri sosyodemografik ve üreme sağlığı ile ilgili özelliklerdi. PMS için Gençdoğan tarafından geliştirilen premenstrüel sendrom ölçeği (PMSÖ), yaşam kalitesi için DSÖ Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu Türkçe versiyonu (WHOQOL-BREF-TR) kullanıldı. Yüz yüze görüşme yöntemiyle toplanan veri SPSS 15.0 (Statistical Package for the Social Sciences,) programı ile analiz edildi. Veri analizinde yüzde, ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum (min-maks) değerler, ki-kare testi, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Tukey, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman ve Pearson korelasyon testleri, lojistik ve lineer regresyon analizleri kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the frequency of Premenstrual Syndrome (PMS) in 15-49 aged women living in Isparta Uluborlu, the factors related PMS and the impact of PMS on quality of life. The cross-sectional and analytic study was conducted July 2014 - November 2015. The population of this study conducted on 1490 15-49 aged women who are living in Isparta Uluborlu in the year of 2014. 338 women were determined by using StatCalc with a PMS frequency of 40%, 3% deviation and an alpha value of 0.05 and beta value of 0.20. The dependent variables of the study was the presence of PMS and quality of life, the independent variables were socio-demographic and reproductive health characteristics. The data were compiled using a Premenstrual Syndrom Scale Questionaire devoloped by Gencdogan and the Turkish version of“World Health Organization's Quality of Life Questionnaire”(WHOQOL-BREF-TR). Data collected by face to face interview and analyzed by using SPSS 15.0 (Statistical Package for the Social Sciences). In the analysis of the data; percentage distribution, mean, standard deviation, minimum and maximum (min-max) values, Chi-square test, independent samples t tests, One Way Anova test (ANOVA), Tukey, Mann Whitney U, Kruskal-Wallis, Spearman and Pearson correlation tests, logistic and linear regression analyzes were used.