Osmanlı Saray sanatının desen repertuvarı
The pattern repertory of the art of the Ottoman Palace
  1. Tez No: 425027
  2. Yazar: BETÜL ELİBOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Giyim Endüstrisi, Sanat Tarihi, Crafts, Clothing Industry, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Osmanlı saray sanatının desenleri ayrıntılı olduğundan, tez konusu seçilen örneklerle sınırlandırılarak yazılmıştır. Bu konunun araştırma konusu olarak seçilmesindeki amaç; erken dönemden başlayarak desen ve motiflerin 1900'lü yıllara kadar uzanan değişim sürecini incelemektir. Önceleri Doğu etkisi altında olan sanat anlayışının, İslamiyetle tanışılmasından sonra gösterdiği değişim örneklerle desteklenmektedir. Geç döneme gelindiğinde Batı etkisi kendini yavaş yavaş göstermektedir. Bunun sonucunda bezemelerde Avrupa etkili süslemeler yer alır. Tezin amacı, saray nakkaşhanesinin desenlerindeki dönemler arası geçişi ve değişimi ele almaktır. Bu araştırma yapılırken farklı kaynaklardaki bilgiler karşılaştırılmış, desenler; renk, çizgi, kompozisyon yönünden ele alınmıştır. Araştırma boyunca kullanılan yöntemler; literatür taraması, bilgi karşılaştırması, atölye değerlendirmeleridir. Osmanlı'da süsleme sanatlarına çok önem verilmiştir. Özellikle Klasik dönem de Osmanlı Sanatı kendi benliğine kavuşmuştur. 16. yüzyıl Klasik dönemde Kara Memi' nin natüralist üslubu ortaya çıkarmasıyla sanatın tüm alanlarında lale, gül, sümbül, karanfil gibi çiçek desenleri görülmeye başlar. Kanuni Sultan Süleyman'ın şiirlerinin toplandığı Kara Memi imzalı süslemelerde natüralist üslubun en güzel örnekleri görülür.
Özet (Çeviri)
The pattern repertory of the art of the Ottoman Palace is a very detailed issue. Therefore, the subject of the thesis is written restricting the selected samples. The aim of choosing this subject as a researching matter, the process of change of patterns and motifs are examined from early period to the 1900s. Understanding of art, which was under the influence the East at earlier, is supported by examples to show changing after meeting with Islam. The late period the western influence shows itself slowly. As a result, Europe effective decorations are located in ornaments. The aim of the thesis is to examine the transition between the periods and the change in the pattern of palace. While conducting this study, information in different sources is compared, patterns are discussed in terms of color, line and composition. The methods that are used throughout the research are literature review, information compare, evaluation workshop and practice working. Much attention has been given to decorative arts in the Ottoman. Especially in the classical period, Ottoman art became self. In the classical period of the 16. century, when Kara Memi revealed naturalistic style, flowers patterns such as tulips, roses, hyacinths, carnations began to appear in all fields of arts. Kara Memi made the most beautiful examples of the naturalist style decorations in the book which is collected poems of Kanuni Sultan Süleyman.