Collective memory of German-Turkish political relations in the late 19th and early 20th centuries and its impact today
19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başlarında Türk-Alman siyasi ilişkilerin kolektif hafızası ve günümüzde etkileri
- Tez No: 425048
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. STEPHEN ROBERT GOODWIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Almanya ve Türkiye arasında oldukça farklı ve karışık siyasi ilişkiler bulunmaktadır. İki ülkenin siyasi ilişkileri temelde Osmanlı İmparatorluğu döneminde gelişmiş ve 20. yüzyıl sonları ile 21. yüzyılında yakın ekonomik, askeri ve eğitimsel ilişkilere zemin oluşturmuştur. Bu gelişme, Almanya ile Türkiye arasındaki ilişkilere ait literatürün genişlemesine ve çeşitli konuları kapsamasına yol açmıştır. Yine de, literatürün büyük bir kısmı tarihi ilişkilere veya kapsamındaki güncel konulara odaklanmaktadır. Bu tezin amacı, Almanya ve Türkiye arasındaki siyasi ilişkileri imparatorluk öncesi veya sonrası olarak ayrılamayacağını göstermektir. Bu amaçla Maurice Halbwachs'ın kolektif hafıza teorisinin yardımı ile Osmanlı İmparatorluğu ve Alman Kaiserreich arasındaki geçmiş ilişkilerle ilgili kolektif hafızanın günümüzde Almanya ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkileri nasıl etkilediğini ve şekillendirdiğini incelenerek gösterilmektedir. Bu tezin sonuçunda iki ülke arasındaki farklı alanlardaki ilişkilerin günümüze kadar büyük ölçüde etkilemiş olan bir fikir anlaşmazlığı olduğunu göstermektedir. Bu fikir anlaşmazlığı siyasi ilişki ile yakın ekonomik, askeri ve eğitimsel işbirliği arasındaki dengesizlik ile nitelendirilmekte ve yeni gelişmeler ve çıkan zorluklar konusunda belirleyici bir faktör teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Germany and Turkey have highly diverse and complex political relationship. Their political relations mainly evolved during the period of the Ottoman Empire and resulted in close economic, military and educational cooperation in the late 20th and 21st centuries. These developments engendered an expansive and diverse literature on German-Turkish relations. Yet, most of the literature focuses either on the historical relations or on current issues. This research aims to show that political relations between the two countries cannot be separated into pre- and post-empires but should be regarded as a complex construct in which historical developments shed light on current issues. Maurice Halbwachs' collective memory theory is used as a theoretical framework to analyze how the collective memory of past relations between the Ottoman Empire and the German Kaiserreich still influences and shapes current political relations between Germany and Turkey. The results of this thesis demonstrate that the common theme in German-Turkish political relations is a dichotomy that is characterized by an unequal balance in the political relationship on one side and close economic, military and educational cooperation on the other. Recognizing this dichotomy is important as it is a deciding factor in new developments and challenges in the two countries' relations down to the present day.