Butik otel pazarlaması: Türkiye'de Butik otel pazarlamasında sosyal medya kullanımı üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 425047
  2. Yazar: TUBA BİRSEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÜLŞAH AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bütünleşik Pazarlama İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Oteller, ekonomik ve sosyal katkıları sebebiyle Türkiye'de turizm sektörünün en önemli işletmeleridir. Bire-bir iletişimin mümkün olduğu butik oteller ise son yıllarda turist eğilimlerine bağlı olarak sayıca artış göstermişlerdir. Butik otel işletmelerinin de aynı büyük ve kurumsal otel işletmelerinde olduğu gibi varlıklarını sürdürüp, hedeflerine ulaşabilmeleri, başarılı pazarlama stratejileriyle mümkün olmaktadır. Profesyonel stratejik planlama ve uygulama çalışmaları, müşteri potansiyelini artırma ve amaçlanan iş hacmine ulaşma bağlamında, ihtiyaç ve aynı zamanda gereklilik arz etmektedir. Bu çalışmada, butik otel işletmelerinin kullandığı pazarlama karması elemanlarının, pazarlama stratejileri içinde ne derece yer aldığı ve pazarlama iletişiminde önemli rol oynayan sosyal medya pazarlamasını nasıl kullandıkları değerlendirilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda, Türkiye'deki butik otel işletmelerinde, pazarlama faaliyetlerinin düşük bütçelerle ve sosyal medya üzerinden yapılmakta olduğu ve bu çalışmaların her zaman profesyonelce yürütülemediği görülmüştür. Pazarlamanın önemi ve sosyal medya pazarlamasının yükselen değeri, butik otel işletmeleri tarafından dikkate alınmalıdır. Bu faaliyetlere ayıracakları zaman ve bütçe, onların gelecekte daha kalıcı ve başarılı hedeflere ulaşmalarını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Hotels are the most important business branch of tourism sector with their economic and social benefits in Turkey. The number of boutique hotels has risen in correlation to the tourist tendency and the ascending value of communication factor in marketing. Just like any other corporate hotel chains, boutique hotels need to develop successful marketing strategies in order to survive and achieve their goals. Professional strategic planning and implementing are also necessary to increase potential customers and to reach the goals of business volume. In this research, usage of marketing mix components in marketing strategies and place of communication in social media have been evaluated. At the end of the research, it has been seen that in boutique hotel businesses, marketing activities are based on a low budget and their social media accounts are managed with insufficient professional approach. Boutique hotels should place more importance on social media marketing. They will see that the time and the budget relocated on these activities will return to them as a permanent and long-term success.