Cari açığın Türkiye ekonomisine etkileri
The current account deficit, Turkey the effects of the economy
- Tez No: 425086
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Türkiye ekonomisinde büyüyen cari açığın, ekonomiyi kırılgan hale getirdiği açıktır. Değer kazanan yerli para, ithalatın ihracattan daha fazla artması ve ticaret açığının büyümesi sonucunu doğurmaktadır. Uluslararası piyasalardaki sorunlar nedeniyle yurtdışından fon sağlama imkânlarının büyük ölçüde daralması ve sermaye çıkışlarının ivme kazanması önümüzdeki dönemde cari açığın finansmanına ilişkin güçlük oluşturabilecek unsurlar olarak değerlendirilmektedir. Diğer taraftan, iç ve dış talepteki olası gerilemenin ve bunlara bağlı olarak büyümedeki görece yavaşlamanın cari açığın doğal bir daralma sürecine girmesine ve dolayısıyla dış finansman ihtiyacının azalmasına yol açacağı öngörülebilir. Türkiye'de 2002-2005 yılları arasında sıcak para girişlerinin artış göstermesi finansman kalitesinin düşüklüğünü göstermektedir. Buna karşın, cari işlemler açığının finansman yapısında özellikle 2006-2008 döneminde doğrudan yatırımlar ve uzun vadeli kredi kullanımları artış göstermiştir. Ancak doğrudan yabancı yatırımların bir türü olarak değerlendirilen özelleştirmelerin yabancı yatırımlardaki payı, açığın finansmanını sorgulanır hale getirmiştir. Nitekim özelleştirmenin sürekli bir finansman kaynağı olarak algılanması ekonomiye zarar verebilir. Yatırımların mevcut üretim birimlerinin mülkiyet değiştirmesi şeklinde değil, yenilerinin oluşturulması şeklinde gerçekleşmesi daha fazla önem taşımaktadır. Bu kapsamda, özel sektör tasarruflarındaki azalma ve enerji fiyatlarındaki yükselişin tetiklediği cari açığın uzun vadede çözümü için rekabet gücünün artırılması, enerji alanında reform ve tasarrufun teşvik edilmesi gibi yapısal politikalar önümüzdeki dönemde büyük önem arz edecektir. Özellikle Türkiye gibi yüksek cari açık veren ülkelerde uluslararası mali krizin olumsuz yansımalarını en aza indirebilmek için mali disiplinin kararlıkla sürdürülmesi ön plana çıkmaktadır. Bu anlamda çalışmanın amacı, Türkiye ekonomisinde özellikle son yıllarda artış gösteren cari açığı ödemeler dengesi kalemleri yardımıyla irdeleyerek yıllar itibariyle gösterdiği gelişimi ve Türkiye deneyimi ışığında cari açığın yapısal nedenlerini araştırmak; cari açık ve cari açık sorununun nedenleri, dünyada cari açık sorunu, cari açığın yapısal nedenleri ile ekonomik etkileri, cari açık ile krizleri ve cari açığın finansmanı sorununu finansmanı noktasındaki politikaları analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT VI Turkey's economy in the growing current account deficit, the economy is brought to become brittle. Who value local currency, imports increased more than exports and trade deficit growth raises the result. Due to problems in international markets abroad funding opportunities greatly narrowing and capital outflows to gain momentum in the coming period, the current account deficit could create difficulties for the financing are considered as factors. On the other hand, the possible decline in demand and their internal and external growth, depending on the relative slowdown in the process of narrowing the current account deficit into a natural and hence the reduction in external financing needs will lead to predictable.. Turkey between 2002-2005 in hot money inflows rise in funding demonstrates that the quality of leading universities. In contrast, the current account deficit financing structure, especially in the 2006-2008 period, direct investments and long-term loans increased their use. However, foreign direct investment is being evaluated as a type of the share of foreign investments, deficit financing of privatization has become questioned. Indeed, perceived as a continuous funding source of the customization could damage the economy. Change of ownership of existing production units not in the form of investments, formation of the new form of realization of more importance. In this context, the private sector savings declining current account deficit triggered the rise in energy prices and in the long run, increasing competitiveness for the solution, such as structural reform and promoting savings in the field of energy policy in the coming period will be of great importance. In order to minimize the negative impacts of the international financial crisis in countries particularly with high current account deficit, such as Turkey, sustaining fiscal discipline with determination comes to the fore. In this sense, the aim of the present study, Turkey's economy in particular in recent years, the increased current account deficit balance of payments with the help of a pen by examining as of the years indicated, in the light of experience in the development and the structural causes of the current account deficit to Turkey to investigate; the current account deficit and the current account deficit problem causes, the current account deficit problem in the world, with the current account deficit to the structural causes of economic effects, the current account deficit and the problem of financing the current account deficit financing crisis and the point is to analyze the policies.