Çalışan evli kadınlar için normatif öncelik sorunu (İzmir örneği)
- Tez No: 42510
- Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN ESERPEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET 'Çalışan Evli Kadınlarda Normatif Öncelik Sorunu, İzmir örneği' adlı bu araştırmada profesyonel meslek sahibi kadınlar ile memur kadınların, yaşadıkları varsayılan normatif öncelik sorunu temelinde karşılaştırılması hedeflenmiştir. Alan çalışmasındaki veriler İzmir" de seçilen ömeklemden elde edilmiştir. Araştırmanın kavramsal çerçevesi içinde, toplumda kadından geleneksel değerler bazında önceliği ailesel rollerine vermesi gerekliliği üzerinde durulup, kadının çalışma yaşamına girmesine rağmen bu önceliğe ilişkin geleneksel değerlerin değişmezliği vurgulanmıştır. Kadının hem evli hem de çalışıyor olması nedeniyle, ailesi ve iş yaşamındaki çeşitli statüleri işgal eden bireylerin ondan kendi rol alanlarına ilişkin, birbirleriyle zıtlaşan talep ve beklentilerde bulunması ile, çalışan kadınların bu rol alanlarına ilişkin normatif bir Öncelik sorunu yaşamalarına neden olmaktadır. Buna ek olarak, kadınların çalıştıkları iş alanlarının iş ve meslek temelinde farklı çalışma program ve tanımlara sahip olması ve kadınlardan farklı yoğunlukta talep ve beklentilerinin bulunması temelinde, kadınların yaşadığı normatif öncelik sorununun yoğunluğu ve nadenlerinin de farklı olduğu ortaya çıkmıştır. 138
Özet (Çeviri)
SUMMARY The resarch named 'Normative Priority for Working - Married Women, in a sample group in Izmir1 is aimed to compare professional women and official women with regard to normative priority. From the point of view, those issues are taken into consideration: First of all generally in traditional societies, women are priorily expected to perform the mother, housewife and wife role. This expectation is also valid for the working women. Because of working women were also married, the others that occupy complimentary statues and play the related roles both in the family and in the working area, have conflicted demands and expectations. Therefore the working - married women have normative priority problem connected with these role areas (family and working area). However, the differences between the professional jobs and official labors that expect different responsibilities and duties from the women, result in both the causes and the density of the normative priority differences. 139