TRT repertuarında yer alan Dinar türkülerinin müzikal ve edebi açıdan incelenmesi
The musical and literary study on TRT's repertoire of Dinar folk songs
- Tez No: 425159
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN SERDAR ÇAKIRER
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Müzik, Music
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
 - Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu araştırma, TRT repertuarındaki Afyonkarahisar ili Dinar ilçesine ait türküleri, müzikal ve edebi açıdan incelemek amacı ile yapılmıştır.Araştırmada önce, Dinar ilçesine ait genel bilgiler verilmiş daha sonra TRT repertuarındaki Dinar türküleri incelenmeye alınmıştır. Yapılan literatür taramaları sonrası türkülerin, makamsal, ezgisel, ritmik ve edebi yapıları gibi yönlerine değinilmiştir. Dinar yöresindeki halk müziği öğeleri ve özellikleri araştırılmış, Dinar türkülerine ilişkin problem ve alt problemler, bilimsel araştırma teknikleri kullanılarak toplanan verilerle çözümlenmiş, uzman görüşlerinden de faydalanarak elde edilen veriler yorumlanmıştır. Sonuçta, Dinar ilçesine ait 25 türkünün, makamsal, ezgisel, ritmik ve edebi yapıları yönünden bölütlendirilmesi yapılmış ve elde edilen sonuçlar aracılığı ile ilgili konuda önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Dinar county is which is Afyonkarahisar province, TRT repertoire of folk songs reviewed with the aim to examine the musical and literary perspective. At the research firstly, given general information about the county Dinar's songs then TRT repertory of the Dinar songs were taken to study after conducted literature reviews, mentioned aboutsome aspect such as song's modal, melodic, rhythmic and literary structures in the Dinar region researched the elements of folk music and their features, Dinar's folk songs problems and sub-problems was solved thanks to data which is collected scientific research methods. The obtained data interpreted using with experts opinions. As a result, the 25 folk songs of the Dinar were segmented in terms of modal, melodic, rhythmic and literary structure and made some suggestions on matters relating to the means of the results obtained.