The effect of portfolio assessment on the writing performance of adult EFL students
Portfolio değerlendirme yönteminin yetişkin EFL öğrencilerinin yazma becerileri üzerindeki etkisi
- Tez No: 425160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDÜLHAMİT ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, portfolyo değerlendirme yönteminin yetişkin EFL öğrencilerinin yazma becerileri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmanın amacı, belirli bir portfolyo değerlendirme modelinin ana hatlarıyla öğrencilerin yazma becerilerini, özellikle ürün ve süreç becerilerini geliştirip geliştiremediği ile ilgilidir. Hedeflenen grup, Öğretim Mesleki Eğitim İngilizce Kursuna başlayan 44 bay ve bayan öğrenciden oluşturulmuştur. Kurs, Irak'ta gerçekleşip öğrenciler Türk kökenliydiler. Öğrenciler İngilizce eğitimlerini başlangıç seviyesinden başladılar ve kursun süresi 9 aydı. Kontrol grubu ( No =22 bay) geleneksel sınıf eğitimine tabi tutulurken deneysel grubu (No = 22 bayan) portfolyo değerlendirme yöntemine tabi tutuldu. Veriler, İngilizce Yazma Ölçme Testi (English Writing Assessment Test), Kendiliğinden Bildirim Anketi (Self- Reporting Questionnaire), Portfolyo Bütünsel Değerlendirme Tablosu ( Portfolio Holistic Scoring Rubric) ve EFL yazma önergesi için Portfolio Değerlendirme Modeli (Portfolio Assessment Model) 'ni kullanılarak elde edildi. Testin ve Kendiliğinden Bildirim Anketinin sonuçları, öğrencilerin İngilizce yazma performanslarını ölçmek için kullanılmıştır. Bu deneyi gerçekleştirmek için 2 sınıf seçildi. Sınıflardan biri, deneysel grubu ( portfolyo, bayan) diğeri ise kontrol grubu ( portfolyosuz, bay) olarak atanmıştır. Kontrol ve deneysel grupların ana puanları arasındaki fark, istatistiksel anlamlılık için karşılaştırıp test edilmiştir. Veri analizi için, Betimsel İstatistik, İlişkisiz Örneklemler t-testi, Spearman İlgileşim Analizi kullanılmıştır. Dokümanların uygulamalarından sonra grupların homojen bir yapıda olduklarını ve İngilizce yazma performanslarının yetersiz olduğunu göstermiştir. Ancak, uygulama sonrası portfolyo grubunun ana hatlarıyla İngilizce yazma becerilerinin özellikle de ürün ve süreç becerilerinin portfolyosuz grupla karşılaştırıldığında kayda değer bir gelişme kaydedilmiştir. Aynı şekilde, bulgular Portfolio Değerlendirme Stratejisinin sonucunda öğrencilerin yazma süreçlerini kullanmalarında istatistiksel olarak önemli bir artış göstermiştir. İlaveten, öğrencilerin (deneysel grubun) portolyodaki puanları ve İngilizce yazma testlerinin puanları arasında pozitif bir ilgileşim bulunmuştur. EFL eğitim ve değerlendirmesinde, Portfolyo değerlendirme modelinin geleneksel test yöntemini ve öğretim sürecini tamamlayıcı olarak ilave edilmesi tavsiye edilmiştir. Çalışma, yazma süreç ve ürünlerine odaklayarak öğrencilerin İngilizce yazma performanslarını artırmada Portfolio Değerlendirme Modelini etkili bir öğretim stratejisi ve ölçüm aracı olduğunu da içermektedir. Çalışmanın bulgularına dayanarak bazı tavsiyeler ortaya çıkmıştır: Portfolyoda EFL yazma yönergesinin bir eğitim ve değerlendirme stratejisi olarak geleneksel testin yerini alarak değil onu tamamlayıcı olarak kullanmak. İlave olarak, değerlendirme süreci öğrencilerin her gün dâhil olduğu öğretim çalışması olarak eklemek. EFL öğretmenlerinin yazma sınıflarında portfolyonun planlama ve uygulama eğitimini teklif etmek de tavsiye edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of the portfolio assessment strategy on the writing performance of EFL adult students. The purpose of the study is to determine whether a specific portfolio assessment model is effective in helping the students to improve their English writing performance in general and writing product skills and writing processes in particular. The targeted population consists of 44 female and male students who started a course named TEACHER PROFESSIONAL TRAINING ENGLISH COURSE. The course was held in Iraq and the students were Turkish. They learned English from the beginning level and the duration of course was 9 months. The control group students (N=22, male) received traditional classroom instruction while the experimental group (N=22, female) received treatment (portfolio assessment strategy). Data was collected through English writing assessment test, self- reporting questionnaire on writing processes, portfolio holistic scoring rubric, and portfolio assessment model for EFL writing instruction. Test scores and self-reporting questionnaire scores were used as measures of students' English writing performance. To carry out the experiment of the present study, two classes were selected. One class was assigned to serve as an experimental group (portfolio, female) and the other class as a control group (non-portfolio, male). The difference between the mean gain scores of the control and experimental groups was compared and tested for statistical significance. Descriptive statistics, independent samples t-test, and Spearman rank order coefficient of correlation were used for data analysis. The results of the pre-administration of instruments indicated that the two groups were homogenous and that their English writing performance was poor and inadequate. However, the findings of the post-administration showed a remarkable improvement in English writing performance of the portfolio group students in general and in their writing product skills in particular as compared with the non-portfolio group. Likewise, findings indicated a statistically significant increase in the students' use of writing processes as a result of the portfolio assessment strategy. Moreover, a positive correlation between the students' (experimental group) scores in the portfolio and their English writing test scores was found. Using portfolio assessment, as a complementary to traditional tests, in teaching and assessing EFL writing was recommended and that assessment should be an integral part of the teaching process. The study concluded that the portfolio assessment model is found to be an effective instructional strategy as well as an evaluation tool and that it enhances the students' English writing performance by focusing efforts on writing products as well as writing processes. Based on the findings of the study, some recommendations are emerged: using portfolio in EFL writing instruction as a teaching and assessment strategy not to substitute for traditional tests; rather they complement each other. In addition, assessment process should be an integral part of everyday teaching practices students involve in. It is also recommended to offer training for EFL teachers in planning and implementing portfolios in writing classes.