Prof. Dr. Alfons Maria Schneider hayatı ve eserleri
  1. Tez No: 42521
  2. Yazar: TÜLAY YALÇINDAĞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Sanat Tarihi, Biography, Art History
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ: Tez, Türkiye'de ve Ortadoğu'da birçok kazı ve araştırmayı yöneten ve katılan Prof.Dr. Alfons Maria Sehneider'in hayatı ve araştırmalarını inceleyen bilimsel bir çalışma. Amaç, erken hiristiyan arkeolojisi ve sanat tarihi üzerine çok sayıda araştırma yapmış olan Sehneider'in çalışmalarım ve çok geniş olan bibliyografyasını derlemek. Tez'in giriş bölümünde Sehneider'in aldığı eğitim ele alınıyor. Bibliyografyanın anlaşılmasına yardımcı olacak olan“Kısaltmalar”bölümünden sonra Sehneider'in yayınlanmış makale, bildiri ve kitapları tarih sıralaması ile veriliyor. Sehneider'in araştırmacı kişiliğini ve bilimselliğini vurgulamak için“Sehneider'in tezleri seçme makale ve kitaplarının kritikleri”başlığı altında bazı araştırmalarının özeti veriliyor. Son bölümde Sehneider'in hayatı ile ilgili belgelerin tercümesi bulunuyor., Tez 89 sayfadan oluşuyor. Ek olarak Sehneider'in Üniversite mezuniyet derecelerim gösteren belge ile kendisinin çizmiş oluduğu bazı plan ve krokiler bulunuyor.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis is a scientific study which examines the. life and researches of Prof.Dr. Alfons Maria Schneider who guided and joined many excavations and the bibliography of Schneider who made a lot of researches on early Christian archaelogy and history of arts. Schneider's aducation is taken Up in the introductory' part of the thesis. Schneider's published essays, papers and books are given in a chronological order after the“Abbreviations”part which will help the bibliography to be understood better. In order to emphasize the researcher character and, the scientific side of Schneider a summaiy is added under the title of“Schneider's theses, the critics of his selected essays and books”. The translation of the documentaries, related to Schneider's life are presented in the last part of the thesis. This thesis consists of 89 pages. Some plans and sketches drawn by Schneider and a transcript showing his graduation grades are added in the appendix.