İstihdam ve işsizlik sorununun sosyo-ekonomik boyutları bağlamında Kars ilinde çalışan üniversite öğrencileri üzerine bir analiz
An analyse on university studenst who works in Kars city the problem of employment unemployment in the terms of socio-economic dimensions
- Tez No: 425211
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'deki işsizlik ve istihdam durumuna genel bir bakış açısı oluşturarak Kars ilinde faaliyet gösteren işyerlerinde çalışma koşullarının ne kadar memnuniyet verici olduğunun araştırılmasıdır. Bu sebeple Kafkas Üniversitesi'nde öğrenim görüp çalışan öğrencilere anket uygulaması yapılmıştır. Sunulan ankette ayrıca üniversite ve şehir memnuniyeti de ölçülmeye çalışılmıştır. Çalışma sonucunda edinilen verilerle var olan sorunlar belirlenerek çalışma yaşamını memnuniyet verici bir hale getirmek ve üniversite hayatı boyunca Kars ilinde ikamet edenlerin mezuniyet sonrası güzel duygularla anımsayacağı bir şehir yaratmak için çözüm önerileri üretmek hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research, creating an overall perspective on unemployment and employment situation in Turkey is investigating how gratifying working conditions in workplaces operating in the province of Kars. Therefore, the application is made to the Kafkas University poll workers had education students. The poll also satisfaction in the university and the city has tried to be measured. The results make the existing problems with the data obtained by determining a satisfying working life and university life during post-graduate residing in the province of Kars will remember with good feelings aimed to produce solutions to create a city.