XVIII. yüzyılda Osmanlı-İspanya ilişkilerine dair bir layihanın değerlendirilmesi
XVIII. a document assessment concerning Ottoman-Spain relationship
  1. Tez No: 425212
  2. Yazar: ÖNER ALADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜLİDE AKYÜZ ORAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan itibaren çatışmalar şeklinde başlayan Osmanlı- İspanya ilişkileri, XV. ve XVI. yüzyıllarda gergin şekilde devam etmiş ve iki ülke arasında büyük savaşlar yaşanmıştır. Akdeniz ve Kuzey Afrika (Garp Ocakları) merkezli olan bu savaşlar yaklaşık üç asır sürmüştür. Tarihleri arasında büyük paralellik bulunan iki imparatorluk XVI. yüzyılın sonunda bu savaş durumuna son vermiş ve 1581 yılında bir ateşkes antlaşması imzalamıştır. 1581 yılında imzalanan ateşkes antlaşmasından sonra 1782 yılında bir barış antlaşması (ahidname) imzalanmıştır. Bu çalışmada 1782 tarihli barış ve ticaret antlaşmasının oluşum süreci, yapılan müzakereler, alınan kararlar ve antlaşma maddeleri hakkında bilgi verilmiştir. 1782 tarihli barış ve ticaret antlaşması sonrası iki ülke ilişkileri normale dönmüş, Akdeniz'deki korsan faaliyetleri son bulmuştur. Diplomasiye önem veren iki ülke karşılıklı elçilikler açmışlardır.
Özet (Çeviri)
After the foundation of the Ottoman Empire, the harsh relationship with Spain carried on with several battles in the XV and XVI century. Mainly located in the Mediterranean and North Africa, the clashes went on for three centuries preventing them from having any involvement with each other. However, at the end of the century both Empires were living under parallel circumstances and they put an end to this state of war, with a cease-fire agreement which was signed in 1581. After that cease-fire a Peace Treaty was signed in 1782. This study focuses on the processes and negotiations that took place in 1782 seeking a Peace Treaty and the beginning of the commercial relationships between both Empires. After the two states affairs went steadily back to a peaceful atmosphere, the piracy in the Mediterranean was put to an end. Moreover, after the signing of the Treaty the two countries opened embassies in each other's territories.