Adalet Partisi Kars milletvekilleri ve meclis faaliyetleri
Justice Party Kars MPS and parliamentarty activities
- Tez No: 425219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
27 Mayıs 1960 Askeri darbesinden sonra Türkiye Cumhuriyeti yeni bir döneme geçmiştir. 1961 Anayasası ile yeni bir sistem getirilmiştir. Bu sistem çift Meclis sistemidir. Millet Meclisinin yanında Cumhuriyet Senatosu da TBMM'yi oluşturmaktaydı. İhtilal sonrası siyasi partilere izin verilmesiyle yeniden demokrasi işler hale gelmiştir ki buna bazı çevreler tarafından İkinci Demokrasi de denilmektedir. Söz konusu çalışmalar doğrultusunda 27 Mayıs 1960 darbesi sonrası siyasi faaliyetlere izin verilmesiyle kurulan ve 12 Eylül 1980 askeri darbe sonrası kapatılan Adalet Partisi Kars ilinde toplam on bir (11) Milletvekili ve iki (2) senatör çıkarmıştır. 1961, 1965, 1969, 1973 ve 1977 genel seçimleri ile 1961 ve 1979 senatör seçimlerinde meclise temsilci göndermeyi başarmıştır. Bunlar; 1961 seçimlerinde Latif Aküzüm, Necmettin Akan, 1965 seçimlerinde Latif Aküzüm, Celal Nuri Koç, Abbas Ali Çetin, 1969 seçimlerinde İsmail Hakkı Alaca, Kemal Kaya, Musa Doğan, Veyis Koçulu, Latif Aküzüm, 1973 seçimlerinde Cemil Ünal, 1977 seçimlerinde Bahri Dağdaş ve Hidayet Çelebi Adalet Partisinden Kars Milletvekili olarak Meclise girmiştir. 1961 Senatör seçimlerinde Yusuf Ziya Ayrım ve 1979 seçimlerinde de Halim Dursunoğlu Cumhuriyet Senatosuna Kars'tan Adalet Partisi saflarından girmeyi başarmıştır. Kars ilini Adalet Partisi saflarında temsilen Millet Meclisi ile Cumhuriyet Senatosuna katılan milletvekilleri ve senatörler mecliste çeşitli konularda söz almışlardır. Kars ilini en iyi şekilde temsil etmeye çalışmış ve halktan aldığı oylar karşılığında kendi memleketlerine hizmet getirmeye çalışmışlardır.
Özet (Çeviri)
May 27, 1960 military coup after the Republic of Turkey has started a new era. The 1961 Constitution was introduced with a new system. This system is a dual parliamentary system. Besides the Senate of the Parliament of the Republic it was created in the Parliament. By allowing political parties to restore democracy after the revolution has become the so-called Second Democracy works by some circles. Said studies in accordance with established by allowed May 27 after the 1960 coup, political activities, and September 12, 1980 military coup closed the Justice Party in Kars eleven (11) Members of Parliament and two (2) has brought senator. 1961, 1965, 1969, 1973, and was able to send representatives to parliament in 1961 and 1979 general elections and 1977 elections senator. These; 1961 elections in the Latif Aküzüm, Necmettin Akan in the 1965 elections Latif Aküzüm, Celal Nuri Koç, Abbas Ali Çetin, 1969 elections, İsmail Hakkı Alaca, Kemal Kaya, Musa Doğan, Veyis Koçulu Latif Aküzüm 1973 elections Cemil Ünal, 1977 elections Bahri Dağdaş and Hidayet Çelebi entered Parliament as MP from the Justice Party in Kars. Senator Yusuf Ziya Ayrım 1961 elections and in the 1979 elections distinction Halim Dursunoğlu Justice Party Republican Senate has managed to enter the ranks of Kars. Kars with the deputies representing the National Assembly joined the Senate in pure and Justice Party said senators have taken on various issues in parliament. Kars province has tried to represent in the best way and for the votes of the people they seek to serve their country.