Birinci Dünya Savaşı'nda Rusların Doğu Karadeniz'deki askeri faaliyetleri (1914-1917)
The Russian military activities in the Eastern Black Sea in the First World War (1914-1917)
  1. Tez No: 425218
  2. Yazar: SERAP YASUBUĞA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEBAHAT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İngiltere, Fransa, Rusya gibi devletlerin oluşturduğu İtilaf Devletleri ile Almanya, Osmanlı Devleti ve Avusturya-Macaristan'ın oluşturduğu İttifak Devletleri arasında meydana gelen ve dört İmparatorluğun yıkılıp ülkelere çeşitli zararlar veren Birinci Dünya Savaşı Osmanlı Devleti'nin Almanlarla ittifak yapıp ardından Müttefik Devletlere karşı savaş ilan etmesi Rusya için emellerini gerçekleştirmek açısından önemli bir adım olmuş. Nitekim Osmanlı Devleti'nin Karadeniz'de Rus limanlarını bombalaması üzerine Rusya Osmanlı sınırını geçerek amaçlarına ulaşmaya başlamış ve Doğu Cephesinde mücadelelerin ardından başarısını devam ettirmek amacıyla Doğu Karadeniz bölgesinde muharebelere ağırlık vermiş. Gerek denizden gerekse karadan harekâta başlayan Ruslar 1916 yılında bu bölgede faaliyetlerini yoğunlaştırmıştır. Bu muharebeler karşısında Vehip Paşa öncülüğünde Osmanlı Ordusu kaybedilen yerlerin özellikle Trabzon'un geri alınması için taarruzlar da bulunsa da bir sonuç elde edilememiştir. Rusya'da ise, karışıklıkların ardından İhtilâlin meydana gelmiş. Bu ihtilâlin ardından Erzincan Mütarekesi ile Kafkas Cephesi kapanmış oldu. Anahtar Kelimeler; Birinci Dünya Savaşı, Rusya, Doğu Karadeniz.
Özet (Çeviri)
United Kingdom, France, Russia formed the Entente States and Nations such as Germany, the Ottoman Empire and Austria-Hungary's alliances between States and four countries in the various losses that Empire collapsed and the first world war alliance with the Germans and then of the Ottoman Empire declared war against the allied States to realize their ambitions in terms of Russia was an important step. Indeed, of the Ottoman Empire in the Black Sea ports of Russia upon the Russian bombing of the Ottoman border on the eastern front, and started to reach their goals through combat in order to continue the success of the then East to battle weight in the Black Sea region. Starting from sea and land military need for the Russians in 1916 has concentrated its activities in this area. This battle against Mehmet Vehib Kaçı Pasha the Ottoman Army under the leadership of lost places to be taken back to Trabzon in particular attacks also contains a result could be obtained. Russia is in disarray in the wake of İhtilâlin. This ihtilâlin then Erzincan Armistice with the Caucasian Front was closed. Keywords; The First World War, Russia, Eastern Black Sea