Ahmet Hikmet Müftüoğlu'nun Çağlayanlar adlı eserinde cümle bilgisi incelenmesi
- Tez No: 42534
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. VAHİT TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
TEZ OZETI Tezin Adı: Ahmet Hikmet Müftüoğlu ' nun Çağlayanlar Adli Eserinde Cümle Bilgisi İncelemesi Tezi Yöne ten: Yar. Doç. Dr. Vahit Türk Tezi Hazırlayan :Alaidar Sanvaroğlu Seitjanov Tez, Ahmet Hikmet Müftüoğlu ' nun“Çağlayanlar”isimli eserinin sentaks incelemesi yapılarak hazırlanmıştır. İncelemede Doç. Dr. Leyla Karahan'm düzeni takip edilmiştir. Çalışmada; Önsöz(3), Giriş (4-5), Terim Kısaltmaları ( 6 ), Kelime Grupları ( 8-54 ), Cümle( 55-151 ) ve Bibliyografya ana başlıkları bulunmaktadır. Giriş; A. H. Müftüoğlu 'nun hayatı, edebi kişiliği, eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Terim Kısaltmaları; Tez içerisinde kullanılan kısaltmaların açılımı verilmiştir. Kelime Grupları; İsim Tamlaması, Sıfat Tamlaması, Sıfat Fiil Grubu, Zarf Fiil Grubu, İsim Fiil Grubu, Tekrar Grubu, Edat Grubu, Bağlama Grubu, Unvan Grubu, Birleşik İsim Grubu, Ünlem Grubu, Sayı Grubu, Birleşik Fiil, Kısaltma Grupları hakkında bilgi verilip kitaptan örneklerle zenginleştirilerek oluşturulmuştur. Cümle; Cümle unsurları olan yüklem, özne, nesne, yer tamlayıcısı, zarf ve cümle dışı unsurlar tanımlanarak“Çağlayanlar”dan örnekler verilmiştir.Cümle çeşitleri üzerinde durul muş; Yapısına göre cümleler, Yülklemin türüne göre cümleler, Yüklemin yerine göre cümleler. Anlamına göre cümleler eserde tek tek belirlenerek tasnif edilmiştir. Fiil cümlelerinin, isim cümlelerinin, şartlı birleşik cümlelerin, Ki ' li birleşik cümlelerin ve iç içe birleşik cümlelerin tahlilleri teker teker en ince ayrıntısına kadar yapılmıştır. Bibliyografya; Tez hazırlanırken faydalanılan eserler alfabetik sıra ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
TH3 SUT.KARY OF THE THESIS The Name of thesis : Research of sentence structure and knowledge in the work named Çağlayanlar by Ahmet Hikmet Küf tüoğlu Adviser : Yrd.'Deç. Dr. Vahit TÜM Prepared by : Âlaidar Seitjanov The thesis was prepaed by being made syntanctic resarch in the work named Çağlayanlar written by Ahmet Hikmet Eüftüoğlu In the research Yrd. Doç. Dr. Leyla Karahan's system was followed. In the work, the main titles are named Preface (3), Introduction (4-5), Terminological abbrevialions (6), Y/ord groups (8-54), Sentence (55- 151), and Bibliography Introduction ; In this section, A. H. Küf tüoğlu1 s life, his liteary personality, and information a bout his works were explained. Terminological abbreviations | The full forms of the abbreviations used in the thesis were given. Word groups ; &e information a bout noun phrase, adjectival plirase the group of participle, the group of adverbials (Zarf -fiil grubu), the group of gerund, the group of repatation, the group of preposition, the group of compound noun, the group of the title, the group of conjunction, the group of exclamation, the group of number, the group of compound verb, the groups of abbreviations were explained by giving and enriching examples from the book. Sentence ; The elements in the like verbs, subjects, adverbs, and the other elements outside of the sentence (which don' t change the meaning of the sentence when they are not used) we exlained by giving examples from“Çağlayanlar”. Vie tried to explain the kinds of sentences. The structural sentences and the sentences according to the kinds of verbs, place of verbs and meaning of verbs were classified one by one. The analyses of verb sentences, noun sentences, conditionals, rela tive clouses and indirect sentences were given one by one dexails. Bibliography ; The works used while the thesis was prepared were given in a alfhabetical order. O