Understanding the socio-cultural meanings of malaria control therapies i̇n Uganda
Uganda'daki sıtma kontrol tedavilerinin sosyo kültürel manalarını kavramak
- Tez No: 425433
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR ENNELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma etnografi yaklaşımı kullanılarak, hem batı klinik bakış açısıyla hem de Ugandalı toplumların geleneksel kültürel sistemlerin bakış açısıyla sıtmahastalığınındinamik doğasını anlamak amacıyla yapılmıştır. Bu insanların deneyimlerini ve algılarını anlamaya çalışırken, bu iki farklı tedavi seçeneğini de teşvik ve sıtma hastalığı yükünü azaltmakiçin gerçekleştirilen uygulamaların yanı sıra diğer günlük yaşam deneyimleri içine stratejik bir soruşturma ile yaklaşılmıştır.Aynı zamanda acıya bireylerin sadece kendi aileleri tarafından değil, tüm toplum tarafından verilen destek bu acıylabaşa çıkma mekanizmalarından birdir. Uganda, Sahra-altında kalandiğer Afrika ülkeler gibi uzun yıllar sıtma yükü ile mücadele etmiştir. Uzun yıllar boyunca çeşitli koruyucu ve tedavi edici önlemleralınmaya çalışılmıştır, ancak bu çabalar yetersiz kalmıştır. Yapılan çalışmalarsonucunda hastalığa karşı geliştirilen farklı önleyici ve iyileştirici tedbirlerin yanı sıra sıtma belirtileri ve semptomları hakkında farkındalık yaratmıştır. Ancak tüm bu çabalara ve farkındalığa rağmen sıtmadan dolayı nerdeyse günlük olarak kayıt edilen ölümler, sürdürülen mücadele ile doğru orantılı değildir. Bu sorunun önemli bir kısmı bireylerin hastalığınerken aşamalarında; hastalık hakkındaki bilgi yetersizliği, yoksulluk, sağlık ikanlarına ulaşmadaki dengesizlikler ve sağlık personelinin hastaları ihmal etmesi gibi nedenler sayılabilir.. Kültürel uygulamalar, dini ve diğer inançlar ile birleştiğinde sağlık programlarının uygulanmasında, sınırlı toplum katılımı da önemli ölçüde insanların“tıbbi”davranışlarını etkilemiştir. Ayrıca araştırma sonuçlar sıtma tedavisinde ki yaklaşımların zayıf ve güçlü yanlarnın olduğunu göstermektedir. Sonuç olarak bütüncül bir yaklaşımla insanlar / hastalar, geleneksel sağlık uygulayıcıları ve farklı yerel deneyimler tıbbi araştırmaları daha da etkinleştirmek için sıtmayla mücadele uygulamalarına dahil edilmelidir.
Özet (Çeviri)
With over 90% of the nation being endemic, malaria remains the leading public health problem in Uganda. Several interventions have been adopted in attempt to reduce malaria morbidity and mortality in the country. The disease burden has howeverremained high, accounting for a daily death toll of over 200 children in the country. The persistent wide occurrence of malaria in many parts of the country can be attributed to poor regulatory policies that often result into untrained health practitioners joining the health sector, high parasite resistance to cheap antimalarials, the high cost and persistent drug stock outs of effective antimalarials, cultural and religious dictates of some communities, poverty, existence of inefficient treatment options like use of untested traditional medicines, among others. These multi-dimensional problems require multi-pronged efforts and cannot be addressed in a single scientific study. Addressing the malaria disease burden therefore calls for a socio-scientific approach that would afford proportionate attention to both socio-cultural and scientific properties of the problem. Ironically, Research into antimalarials in Uganda has focused on issues of drug policy, funds, health workers and treatment guidelines, neglecting the role of culture in determining people's medical seeking behaviour. Using an ethnographic approach, this thesis attempts to understand the dynamic nature of the malaria disease burden from both the western clinical perspective and the traditional cultural value systems of Ugandan societies. It explores peoples' experiences and perceptions of the modern allopathic drugs in comparison with traditional herbal medicines used in the treatment of malaria in Ugandan communities. The study took place in three communities of Soweto, Masese and Walukuba that are found in Walukuba Masese Division in Jinja District. The selection of the three communities was because of their close proximity to each other. They are also located near the banks of Lake Victoria that makes them prone to mosquito infestations. While this is not a representative study, and results of which may not reflect the actuality of the malaria situation in the country, Jinja district represents medium-high malaria transmission rates in Uganda (MoH, 2010). With this rate of malaria transmission, this population would have greater knowledge and experience of coping with the malaria disease burden.