Kırmızı et talep tahmini: Van ili üzerine bir uygulama
Red meat demand forecast: Van an application
  1. Tez No: 425689
  2. Yazar: NİGAR ALEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.ŞÜKRÜ MOLLAVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada, Van İli Merkez İlçelerinde yaşayan hanehalklarının kırmızı et talepleri ve kırmızı et talebini belirleyen demografik ve sosyal-kültürel unsurlar incelenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, 439 hanehalkıyla yüz yüze anket anket çalışması yapılarak veriler analiz edilmiş ve ki-kare ilişki ölçüleri ile bazı değişkenler arasında ilişkiler yorumlanmış devamında da Multinominal lojistik regresyon modeli ile talep tahmini yapılmıştır. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde talep teorisi ve talebi etkileyen faktörlerden bahsedilmiştir. Ayrıca esnekliklerden bahsedilerek talebin fiyat esnekliğine, gelir esnekliğine ve çapraz esnekliklere değinilmiştir. İkinci bölümde talep tahmin modelleri incelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde araştırmanın önemi, amacı, kapsamı, anketin hazırlanması ve uygulanması aşamaları incelemiştir. Son olarak da uygulanan ekonometrik model hakkında bilgi verilerek uygulama sonunda elde edilen bazı temel bulgular ayrıntılarıyla analiz edilmiştir. Sonuç olarak, 15 Nisan-20 Temmuz 2014 dönemini kapsayan üç aylık süreç içerisinde kırmızı et tüketen 439 kişiye uygulanan anketlerden elde edilen verilerin SPSS programı ile analizi yapılmıştır. Multinominal lojistik regresyon analizi ile modele dahil edilen bağımsız değişkenlerden bireylerin kırmızı et tüketiminin bütçedeki payı, bireylerin aylık gelirleri, anket yapılan kişilerin hanehalkı sayısı, konut durumu ve medeni durum gibi faktörler istatistiksel olarak anlamlı bulunup modele dahil edilirken, katılımcıların eğitim durumu, yaş ve cinsiyet gibi faktörler ise anlamsız bulunup modele dahil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, demographic and socio-cultural determinants of Van households living in the Central District of red meat demand and demand for red meat were studied. For this purpose, making face to face interviews with 439 household survey data were analyzed with chi-square and some measure of relationship among variables interpreted and then relations with Multinomial logistic regression model to estimate the demand is made. The study consists of four parts. Demand theory has been mentioned in the first chapter and the factors affecting demand. Also mentioning of flexibility, price elasticity of demand, the study analyzes the income elasticity and cross-elasticity. The second part, demand forecasting models were examined. The third and final section the importance of research, objectives, scope, examined the preparation and implementation phases of the survey. Finally, the implementation of some key findings of the end application providing information about econometric models have been analyzed in detail. As a result, 15 April to 20 July in red meat consumption three-month period covering the 2014 period, 439 persons applied with SPSS analysis of data obtained from the survey was conducted. Multinomial logistic regression analysis with the independent variables included in the model red meat share of the budget consumption of individuals, the monthly income of the individual, the number of households of people surveyed, housing situation and marital status as factors was included in the meaningful availability pattern statistically, training status of the participants, factors such as age and gender were not included in the model are meaningless availability.