Ayrık türbülatör arkası akış alanının PIV ile incelenmesi
Flow field investigation of detached turbulators by using PIV
  1. Tez No: 425741
  2. Yazar: ŞAKİR KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR HİKMET KARAKOÇ, DR. TOLGA YASA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, türbin iç soğutma kanallarını temsil eden, ayrık ve entegre türbülatörlerin bulunduğu dikdörtgen kesitli bir kanalda, türbülatör arkası akış alanı incelenmiştir. Yedi farklı boşluk-türbülatör yüksekliği (b/h) oranında ve yine RE sayısının 33k -60k olduğu aralıkta, ayrık türbülatörlerin akış karakteristiklerine olan etkileri PIV yöntemiyle araştırılmıştır. Türbülatör arkası akış alanı, akış çizgileri, boyutsuz eksenel ve radyal hız dağılımları, girdap vektörleri, ilgili boşluk-türbülatör yüksekliği oranlarında ve farklı RE sayılarında incelenerek, türbülatör sonrası akış yapısı raporlanmıştır. İkincil akışların şekilleri, türbülatöre olan mesafeleri, dönme yönleri gibi özellikleri boşluk oranlarına bağlı olarak karşılaştırılmıştır. Türbülatör yükseltildikçe, ikili girdap yapısına geçiş olmakla birlikte, yeniden tutunma noktası türbülatöre yaklaşmaktadır. b/h=0.14 oranında, üçlü girdap yapısına geçiş başlamakta, b/h=0.18 oranında geçiş tamamlanmaktadır. Bu değerin üstündeki boşluk oranlarında, yeniden tutunma noktası görülmemektir. Buna ek olarak, artan boşluk oranı ile türbülatöre eksenel olarak yaklaşan, birbirine ters yönde dönen girdap yapıları dikkati çekmektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, experimental flow field investigation behind a detached turbulator in a rectangular channel representing turbine internal cooling duct has been carried out. Flow characteristics of detached turbulators were studied by using PIV for seven clearance ratios and RE number varied from 33k to 60k. Flow characteristics behind a detached turbulator were reported by means of streamlines, normalized axial and radial velocities and vorticity. Secondary flow characterictics such as vortex structure and strength, position related to the rib and rotating direction were compared for different clearance ratios. As turbolator was elevated from the channel wall, transition of vortex structure and displacement of recirculation zone toward rib were noticed. Clearance ratio of b/h=0.14 was the transition clearance ratio for double-vortex structure to triple vortex structure. Triple-vortex structure was clearly seen at the ratio of b/h=0.18. For clearance values above b/h=0.18, flow reattachment on the channel wall was not observed. Furthermore, as clerance ratio increases counter rotating double cell vortex structures approach the rib in the axial direction.