Nar suyunda ürün özelliklerinin geliştirilmesinde probiyotik bakterilerin kullanımı
The use of probiotic bacteria in the development of product characteristics of the promegranate juice
  1. Tez No: 425740
  2. Yazar: HİLAL GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH KIVANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüzde probiyotik içeren gıdalara olan ilgi artmış ve bu gıdalar insan beslenmesinde önemli bir yer edinmişlerdir. Meyve sularının içerdiği mineral, vitamin, lif ve antioksidan gibi yararlı besinsel içerikler onları probiyotik kullanımı için uygun bir ortam haline getirmektedir. Nar suyu, zengin fenolik içeriği ve antioksidatif özellikleriyle insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Çalışmada kullanılan fermente gıdalardan izole edilmiş, tannaz aktivitesi yüksek 6 laktik asit bakterisinin probiyotik özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra taze nar sularına aşılanan izolatların meyve suyunda fenolik madde miktarı ve diğer analizleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Nar suyu içerisindeki tanen miktarı düşürülerek daha hoş bir lezzete sahip, probiyotik meyve suyu eldesi sağlanmaya çalışılmıştır. Duyusal analizler sonucu L. plantaum A4 izolatında daha az buruk bir lezzet elde edilmiştir. Buna karşın probiyotik bir nar suyu elde edilememiştir. Nar suyuna ilave edilen laktik asit bakterileri düşük pH da canlı kalmalarına rağmen nar suyu içinde 48 saat içerisinde canlılıklarını yitirmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the interest for probiotic foods has arisen and these foods have a important role on human diet. Due to the minerals, vitamins, fibers and the antioxidants that fruit juices have, they provide a suitable environment for probiotic use. Pomegranete juice with its rich phenolic content and antioxidative feature has been of major importance for human health. The probiotic features of 6 lactic acid bacteria strains with high tannase activity, used in the study and isolated from fermented foods, has been determined. Then, the effects of isolates inoculated with fresh pomagranate juice on the phenolic matter quantity in juice and other analyses have been tested. By lowering the tannin amount in pomegranete juice, probiotic fruit juice with a better taste has been tried to be provided. In the result of the sensorial analyses, a less acrid taste has been obtained in L. plantarum A4 isolate. In contrast, a probiotic pomegranate juice could be not obtained. However lactic acid bacterias adding to pomegranate juice are able to survive in low pH degrees, they are not able to live in pomegranate juice in the end of 48 hours.