Privacy-preserving two-party collaborative filtering on overlapped ratings
Çakışmalı oylar üzerinden gizlilik korumalı iki partili ortak filtreleme
  1. Tez No: 425747
  2. Yazar: BURAK MEMİŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YAKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tavsiye hizmetlerini öneri kalitesini artırarak geliştirmek için önerilen gizlilik koruyucu ortak filtreleme çözümleri e-ticaret şirketlerinin paylaşılmış veri üzerinden işbirliği yapmalarına imkân sağlar. İki tarafın aynı anda aynı kullanıcıların aynı ürünler için beğeni değerleri tutması muhtemeldir; ancak var olan iki taraflı gizlilik koruyucu ortak filtreleme çözümleri, bu tür çakışmaları ele almamıştır. Kullanıcı oyları ve oylanan öğeler gizli olduğundan çakışan oylamalar gizlilik korumayı daha da güçleştirecektir. Bu çalışmada ilk olarak, bilişim uygulamalarında kişisel veri paylaşımının nasıl gerçekleştiği ele alınıp çeşitli yaklaşımlar ile kişisel verilerin korunmasına yönelik çözümler ifade edilecektir. Daha sonra, iki e-ticaret firması arasında paylaşılmış verilerde çakışan girdiler ile nasıl tahmin yapılacağı araştırılacaktır. Bu bağlamda kullanıcı ve ürün tabanlı ortak filtreleme yöntemleri ele alındı ve özgün gizlilik korumalı ortak filtreleme yöntemleri önerildi. Önerilen yöntemler gerçek veri setleri kullanılarak değerlendirildi ve deneysel sonuçlar şirketlerin bu yöntemleri kullanarak tavsiye servislerini iyileştirebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
To promote recommendation services through prediction quality, some privacy-preserving collaborative filtering solutions are proposed to make e-commerce parties collaborate on partitioned data. It is almost probable that two parties hold ratings for the same users and items simultaneously; however, existing two-party privacy-preserving collaborative filtering solutions do not cover such overlaps. Since rating values and rated items are confidential, overlapping ratings make privacy-preservation more challenging. In this dissertation, firstly, the subject of how the personal data distribution occurs in information systems will be handled and personal data preserving solutions will be elucidated. Then, how to estimate predictions privately based on partitioned data with overlapped entries between two e-commerce companies is examined. It is considered both user-based and item-based collaborative filtering approaches and proposes novel privacy-preserving collaborative filtering schemes in this sense. It is also evaluated schemes using real movie dataset, and the empirical outcomes show that the parties can promote collaborative services using our schemes.