Karakaya Baraj Gölü'nde yetiştiriciliği yapılan Gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) kas dokusunda metal birikimlerinin incelenmesi
Investigation of metal concentrations in muscle tissues of Rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) cultured in the Karakaya Dam Lake
  1. Tez No: 425762
  2. Yazar: ALPER ALP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLDEREN KURT KAYA, YRD. DOÇ. DR. MEMET VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tunceli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu araştırma, Karakaya Baraj Gölünde yetiştiriciliği yapılan gökkuşağı alabalığı kasında ağır metal birikimini tespit etmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla gökkuşağı alabalıkları Kasım 2014- Nisan 2015 tarihleri arasında 3 farklı istasyondan temin edilmiştir. Ağır metal analizlerinde AAS cihazı kullanılmıştır. Karakaya Baraj Gölü'nden alınan alabalık örneklerin kas dokusunda birikim yapan As, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, Pb ve Zn elementlerinin ortalama düzeyleri sırasıyla; 73,7 ±15,03 µg/kg, 0,516±0,44 µg/kg, 0,527±0,08 mg/kg, 0,745±0,11 mg/kg, 0,385±0,07 mg/kg, 7,140±2,57 mg/kg, 0,746±0,10 mg/kg, 1,039±0,21 mg/kg, 53,3±5,63 µg/kg ve 3,387±0,86 mg/kg olarak hesaplanmıştır. Ortalama değerlere göre Fe, Zn ve Ni elementlerinin üç istasyonda da en yüksek konsantrasyonlara sahip olduğu, Cd, Pb ve As elementlerinin ise en düşük konsantrasyonlara sahip olduğu belirlenmiştir. Elde edilen veriler, Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ve Türk Gıda Kodeksi tarafından belirlenen balıklarda ağır metaller için kabul edilebilir değerler ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, Karakaya Baraj Gölü'nde yetiştirilen alabalıkların, insanlar tarafından tüketilmesinin sağlık açısından herhangi bir risk oluşturmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the heavy metal accumulation in muscle tissue of cultured rainbow trout in Karakaya Dam Lake. For this purpose, rainbow trout were obtained from three different stations between November 2014- April 2015. AAS is used for heavy metal analysis. Karakaya Dam Lake taken from trout examples of Ace which accumulate in muscle tissue, Cd, Co, Cr, Cu, Fe, Mn, Ni, average levels of Pb and Zn, respectively, 73.7±15.3 µg/kg and 0.516±0.44 µg/kg and 0.527±0.08 mg / kg, 0.745±0.11 mg / kg, 0.385 ±0.07mg / kg, 7.140±2.57 mg / kg, 0.746±0.10 mg / kg, 1.039±0.21 µg/kg, 53.3±5.63 mg / kg and 3.387±0.86 mg / kg was calculated. According to the mean value Fe, Zn and Ni in the three stations to have the highest concentration, Cd, Pb and As the element is determined to have the lowest concentration. The data obtained from the World Health Organization (WHO), the Food and Agriculture Organization (FAO) and the fish was determined by comparison with the Turkish Food Codex acceptable values for heavy metals. As a result, Karakaya Dam Lake rainbow trout are bred, it was found that any creation of health for human consumption.