Sofralık incirlerde ambalaj ve ozon uygulamalarının kalite korunumu üzerine etkileri
The determination of effects on the packaging and ozone treatments of the table figs
- Tez No: 425816
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ÖZCAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Meyve Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sofralık incirlerde, hasat sonrasında farklı ambalaj tipi, ambalaja yerleştirme konumu ve ozon uygulamalarının etkilerini belirlemek için yapılan bu araştırmada; ambalaj tipi olarak klasik, modifiye ve tüketici ambalajlar kullanılmıştır. Ambalaja yerleştirmeler, meyveler dik konumda (ostiol altta) ve yatay konumda (ostiol üstte) olmak üzere 2 farklı şekilde yapılmıştır. Ozon uygulamaları ise 0, 5, 10 ve 15 dakika süreyle yapılmıştır. Denemede materyal olarak Samsun ili Tekkeköy ilçesinde yetiştirilen sofralık incirler kullanılmıştır. Optimum hasat döneminde hasat edilen meyveler bir gün önsoğutma yapıldıktan sonra ambalajlanarak, 4 oC sıcaklık ve % 85- 90 oransal nem içeren soğuk hava deposunda muhafazaya alınmıştır. Depodan haftalık olarak alınan meyvelerde ağırlık kaybı, renk değişimi, SÇKM, titre edilebilir asitlik miktarı ve küflenme, akma, buruşma, kabuk soyulma, degüstasyon gibi analizler yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ağırlık kayıplarının önlenmesinde ambalaj tipi olarak; modifiye ambalajın, ozon uygulamalarından ise 10 veya 15 dk uygulamanın olumlu etki yaptığı belirlenmiştir. Ambalaja yerleştirme konumu, SÇKM dışındaki parametrelerde fark oluşturacak bir etki yapmamıştır. Alınan diğer verilere göre uygulamalar arasında önemli farklılıklar görülmezken; 10 dk ve 15 dk ozon uygulanan tüketici ambalaj ve modifiye ambalajlı meyvelerde küflenme ve akma daha geç olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research conducted to identify the effects of different packaging types, packaging style and ozone treatments on table fig after the harvest; packaging type was used with classic and modified and consumer packages. Packaging style of the fruits was made in two ways: horizontal (ostiole at the top) and vertical (ostiole on the bottom). And also, ozone treatments were conducted for 0, 5, 10 and 15 minutes. In this experiment the fruit samples were used as the figs grown in Tekkeköy, Samsun. The fruits harvested at the optimum harvesting time were protected in the cold storage at 4 oC and moisture at about 85-90% after a precooling process for one day. The fruits weekly taken from the cold storage weekly were examined such as losing weight, changing colour, TSS, titratable acidity, moulding, flowing, buckling, peeling and degustation. It was defined that made a positive effect of modified package and 10 minutes or 15 minutes ozone treatment for the preventing of weight loss. Packaging style didn't make a different effect on parameters except from TSS. According to the other data, while there were not important differences among treatments, moulding and flowing were later in the fruits of consumer and modified packaging with the ozone treatments of 10 minutes and 15 minutes than the others.