Jynx torquilla (Linnaeus, 1758) (Aves: Picidae)'nın Kızılırmak Deltası'ndaki konaklama stratejisi
Stopover strategy of Jynx torquilla (Linnaeus, 1758) (Aves: Picidae) in Kızılırmak delta
- Tez No: 425820
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ZEYBEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, Jynx torquilla'nın Kızılırmak Deltası'ndaki konaklama stratejisini araştırmaktır. Çalışma 2014-2015 yıllarında gerçekleştirilmiş olup, 2002-2013 yıllarına ait veriler de Ornitoloji Araştırma Merkezi izni ile değerlendirmelere eklenmiş ve 14 yıllık bir veri seti değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, Cernek Halkalama İstasyonu'nda halkalanan ve verici takılan Jynx torquilla'nın konaklama ekolojisi araştırılmış; göç dinamiği, konaklama süresi ve konaklama sırasında yağ skoru, kas skoru ve ağırlık miktarındaki değişimler yaş ve mevsim açısından değerlendirilmiş, konaklama süresince alan kullanımı ve habitat tercihi araştırılmıştır. 2002 – 20015 yılları arasında 304 birey yakalanıp halkalanmıştır. Yakalanan kuşların %8,88'i en az bir defa tekrar yakalanmıştır. İlkbaharda halkalanan kuşların %68'i genç, %26'sı ergin; sonbaharda halkalanan kuşların ise %74,41'i genç %14,17'si ergindir. Kaydedilen tüm biyometrik ölçümler yaş ve mevsime bağlı olarak değerlendirildiğinde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Konaklama süresince yakala-tekrar yakala yöntemi ile belirlenen günlük ağırlık, yağ ve kas skoru değişimleri Kızılırmak Deltası'nın Jynx torquilla tarafından önemli bir konaklama alanı olarak kullanıldığını ortaya koymuştur. Minimum konaklama süresi ilkbaharda ortalama 4,38 gün; sonbaharda ise ortalama 10,53 gün olarak belirlenmiştir. Göç dönemleri arasında karşılaştırma yapıldığında minimum konaklama süreleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Sonbaharda 7 bireye takılan radyo vericisi ile hesaplanan konaklama süresi ile tekrar yakalama yöntemi ile elde edilen sonuçlar benzerlik göstermemiştir. Vericili kuşların tamamı konaklama süreleri boyunca kumul vejetasyonunun içerisinde kümelenmiş olan çalı vejetasyonunu habitat olarak kullanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to understand the stopover strategy of Jynx torquilla at Kızılırmak Delta. This study has been performed in 2014 and 2015, where also the data between 2002-2013 from Ornithological Research Center has been also added to the analyses. We studied the stopover ecology of ringed and radio-tagged individuals at the Cernek Bird Ringing Station. We evaluated the migration dynamics, stopover duration and changes in fat score, muscle score and weight during the stopover period. We also investigated the home range and habitat preferance during stopover. 304 individuals were captured and ringed between 2002-2015. 8,88% of the captured birds were recaptured at least once again. In spring, 68% and 26% of the birds ringed were juveniles and adults respectively while these percentages were 74,41% and 14,17% in autumn. There was no significant difference in the biometric measurements evaluated acoording to the age and season. Daily changes in weight, fat score and muscle score identified by capture-recapture method reveals that Kızılırmak Delta is a significant stopover site for Jynx torquilla. The average minimum stopover duration is 4,38 days in spring and 10,53 days in autumn. There was no significant difference in the minimum stopover duration between migration seasons. The stopover duration was statistically not significant in radio-tagged and capture-recaptured birds. All radio-marked individuals used the shrubs on the coastal dune vegetation during the stopover period.