Üç farklı ağır metalin (çinko, bakır, nikel) Bacillus thuringiensis Subsp. Kurstaki tarafından enfekte edilen hyphantrıa cunea larvalarının bazı biyolojik ve biyokimyasal özelliklerine etkileri
The effects of three different heavy metal (zinc, copper, nickel) on some biological and biochemical properties of the hyphantria cunea larvae infected by bacillus thuringiensis subsp. Kurstaki
- Tez No: 425819
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN YANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki ile enfekte edilen Hyphantria cunea larvalarının, yapay besine farklı konsantrasyonlarda (% 4, 8, 12) eklenen bazı ağır metallerle (Ni, Zn ve Cu) hazırlanan yapay besinlerle beslendiğinde katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px) ve süper oksit dismutaz (SOD) enzimlerine, toplam hemosit sayısına, pup protein ve lipit miktarlarına sinerjitik etkisi araştırılmıştır. Çinko (Zn), bakır (Cu) ve nikel (Ni)'in, glutatyon peroksidazı inhibe ettiği, katalaz ve süper oksit dismutazı aktive ettiği bulunmuştur. Bu sonuçlara göre ağır metaller ve bakterilerle larvaların enfekte edilmesinin oksidatif strese bağlı toksisiteyi, CAT ve SOD gibi antioksidan enzimlerin aktivitesini etkileyerek oksidatif strese neden olduğu belirlenmiştir. Hemosit sayısının kontrol besinine göre sadece % 8 çinko (Zn) ekli besinle beslenen larvalarda yüksek olduğu, diğerlerinde ise düşük olduğu bulunmuştur. Pup protein ve lipit miktarı kontrol grubuna göre diğer besin gruplarında düşüktür. Pup ağırlığı ise tüm gruplarda kontrol grubuna göre düşük bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we examined the sinergitic effects of Hyphantria cunea larvae, which were infected with Bacillus thuringiensis subsp. kurstaki, on catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px) and oxide dismutase (SOD) enzymes, total number of hemocytes, amount of pupae protein and lipid when they were fed with some artificial foods that were prepared by adding some heavy metals (Ni, Zn ve Cu) at different concentrations (% 4, 8, 12). It was found that zinc (Zn), copper (Cu) and nickel (Ni) inhibited glutathione peroxidase, while they activated catalase and superoxide dismutase. According to these results, it was determined that heavy metals and infection of larvae into the bacteria cause oxidative stress by affecting the activity of enzymes such as CAT and SOD. When compared to the control diet, number of hemocytes was high only in the diet in which 8% Zinc (Zn) was added, and was low in all other groups. Pupal protein and lipid amount was lower in other diet groups compared to the control diet. Also, pupae weights were low in all the groups when they were compared to the control diet.