Samsun ili televizyon beyaz boşluklarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi
Measuring and evaluating tv white spaces in Samsun
  1. Tez No: 425827
  2. Yazar: ZAFER EMRE ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde Samsun ili ve ilçelerinde belirlenen 73 farklı konumda ölçümler yapılarak Samsun ili Televizyon Beyaz Boşlukları tespit edilmiştir. Ölçümler RTL2832U R820T frekans analizörü ile yapılmıştır. Ölçüm cihazının ölçüm doğruluğunun kontrol edilmesi için TRT Samsun Temsilciliği'nin kullandığı Anritsu S332E frekans analizörü ile 5 farklı noktada ölçümler yapılmıştır. Ölçüm yerleri koordinatları ile birlikte listelenmiştir ve Google Earth haritası üzerine aktarılmıştır. Ölçümlerden elde edilen veriler ile Samsun ili TV spektrumu kullanılabilir kanal sayıları tespit edilmiştir. Bu veriler Radyo Televizyon Üst Kurulu tarafından yayınlanan kullanılabilir kanal sayıları ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca kilometrik bazlı ve zamansal bazlı ölçümler yapılarak kullanılabilir kanal sayılarının değişimi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın sonraki aşamasında alınan veriler ile QGIS programı kullanılarak Samsun ili televizyon beyaz boşluk spektrum haritası oluşturulmuştur. Oluşturulan harita televizyon beyaz boşlukların yoğun olduğu bölgelere göre renklendirilmiştir. Sonuçlar bölümünde ise oluşturulan Samsun ili televizyon beyaz boşluk haritasının Bilişsel Radyo teknolojisi ile kullanımı, Televizyon Beyaz Boşluklar kullanılarak internet yayını yapılması ve bu boşlukların değerlendirilmesi yönünde bilgiler verilmiştir. Çalışmanın sonraki aşamasında alınan veriler ile QGIS programı kullanılarak Samsun ili televizyon beyaz boşluk spektrum haritası oluşturulmuştur. Oluşturulan harita televizyon beyaz boşlukların yoğun olduğu bölgelere göre renklendirilmiştir. Sonuçlar bölümünde ise oluşturulan Samsun ili televizyon beyaz boşluk haritasının Bilişsel Radyo teknolojisi ile kullanımı, Televizyon Beyaz Boşluklar kullanılarak internet yayını yapılması ve bu boşlukların değerlendirilmesi yönünde bilgiler verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Televizyon Beyaz Boşluklar; Spektrum Haritası; RTL2832U R820T frekans analizörü; Bilişsel Radyo; QGIS Programı
Özet (Çeviri)
In this thesis, Samsun province television white spaces were determined by the measurements in 73 different locations identified in districts and province of Samsun. The measurements were performed by RTL283U R820T frequency detection device. To confirm the accuracy of measurement device, measurements have performed in 5 different points with Anritsu measurement device which TRT Samsun representative has used. The measurement locations have listed with the coordinates and transferred to Google earth map. By the data obtained from the measurements, Samsun province TV spectrum the number of available channels has determined. This data has compared with the number of available channels published by the Radio and Television Supreme Council. In addition, kilometer-based and time-based measurements have performed and the alteration of the number of available channels has emphasized. Finally, Samsun province television white spaces spectrum map has generated by using QGIS program with the obtained data. The map has colored according to the intensity of the television white spaces of the regions. In conclusion part knowledge about the usage of generated Samsun province map with Cognitive Radio technology, webcast using television white spaces and evaluation of this spaces have provided. Key Words : Television White Spaces, Spectrum Map, RTL2832U R820T Frequency Analyzor, Cognitive Radio, QGIS Program