Değişik toprak işleme ve drenaj koşullarının yüzey akışı taban suyu tablasıdaki değişimlerin fosfor ve nitrat kayıplarına etkisi
Impact of alternative tillage and drainage conditions on the loss of nitrate and phosphorous in runoff and ground water table
  1. Tez No: 425970
  2. Yazar: HALİL YAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. RIFAT AKIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Toprak işlemenin çeşidi ve drenaj suyunun yönetimi bitki kök bölgesindeki nem profilini miktar ve zaman açısından çok önemli derecede etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı değişik toprak işleme ve drenaj koşullarının yüzey akış, drenaj akışları ve taban suyu tablasındaki fosfor ve nitrat kayıpları üzerine etkilerini belirlemektir. Deneme“Rototil-işleme + Drenaj”,“Rototil-işleme + Sıfır-drenaj”,“Sıfır-toprak işleme (işlemesiz) + Drenaj”ve“Sıfır-toprak işleme + Sıfır-drenaj”konularından oluşmaktadır.“Rototil+Drenaj”parselleri“Sıfır-toprak işleme+Drenaj”parsellerine göre daha fazla dren akışları meydana getirmişlerdir. Sıfır-toprak işleme + Sıfır-drenaj parselleri, Rototil+Sıfır-drenaj parsellerine kıyasla daha çok yüzey akış medana getirmişlerdir. Ortalama doygunluk hidrolik iletkenlik değeri rototil-işleme+Drenaj ve Sıfır-toprak işleme+Drenaj parselleri için sırasıyla 0.28 cm/saat ve 0.34 cm/saat olarak belirlenmiştir. Sıfır-işleme+Drenaj parselleri 87 m3 dren akışı oluştururken, rototil-işleme+Drenaj parselleri 59 m3 akış meydana getirmişlerdir. Rototil işlemeli parsellerde genel olarak hacim ağırlığı değerleri (1.28 gr.cm-3) sıfır işlemeli parsellere (1.34 g.cm-3) göre biraz daha düşük olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Soil tillage and drainaga water management practices significantly affect moisture content profile in space and time in the root zone. The objective of this study was to determine the effects of alternative tillage and drianage conditions on nitrate and phsoporous concentrations in runoff, tile flows and groundwater table levels. The field experiment was composed of“Roto-tillage + Drainage”,“No-tillage+Drainage”,“Roto-tillage+No-drainage”, and“No-tillage+No-drainage”treatments. Roto-tillage+Drainage treatments yielded greater tile flow rates than No-tillage+Drained plots, while No-tillage+undrained plots resulted in more runoff flows than the roto-tillage + undrained plots. Mean soil saturated hydraulic conductivity values were measured as 0.28 adn 0.34 cm.hr-1,respectively for the roto-till drained and no-till drained plots. No-till drained plots yielded 87 m3 tile flow against the roto-till drained plots with 59 m3. Soil dry bulk density was determined as 1.28 and 1.34 gr.cm-3 for the roto-till and no-till plots, respectively.