Karanfil üretiminde beslenme durumunun belirlenmesi ve yetiştirme ortamlarının gelişmeye ve besin maddesi alımına etkisi
  1. Tez No: 35876
  2. Yazar: BURÇİN ÇOKUYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ERYÜCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
139 ÖZET Çalışma sprey karanfil (Dianthus caryophyllus) yetiştiriciliğinde, yaprak analizlerine dayalı olarak beslenme durumu, üretici koşullarında kullanılan yetiştirme ortamlarının besin maddeleri alınımına etkisi, farklı gelişine evrelerinde toprakta yetiştirilen üç çeşit için tüm bitkide besin maddesi içerikleri, bitkiyle kalkan besin maddesi miktarları ve kullanılan sulama sularına ait kalite özelliklerinin belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Amaca uygun olarak, ilk deneme yılında, Türkiye'nin en büyük üretim ve dış satım potansiyeline sahip bulunan Antalya ve civarında mevcut sprey karanfil üreticisi olan işletmeler belirlenmiştir. Bunlar arasından 17 adedi seçilerek, en çok üretiminin yapıldığı saptanan Bagatel, Rony, Lior, Medea ve Colibrie çeşitlerinden beslenme durumu temsil edebilecek şekilde yaprak örnekleri, ve üretimin yapıldığı yetiştirme ortam örnekleri alınarak gerekli analizler yapılmıştır. İkinci deneme yılında da, sprey karanfillerin farklı gelişim evrelerinde kapsamlarında bulunan ve flaş dönemlerine kadar kaldırdıkları besin maddelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu deneme yılında, ilk yıl seçilen 17 işletme 8'e, kullanılan sprey karanfil çeşitleri de Rony, Lior ve Medea olmak üzere üçe indirgenmiştir. Örnekler yeni dikim, I. pinç, II. pinç, I. flaş sonu, II. flaş başı, II. flaş sonu olmak üzere toplam 6 farklı gelişim evresinde alınmmıştır. Ayrıca bu seralarda kullanılan sulama suyu örneklerinde kalite özellikleri ve sınıfları belirlenmiştir. Üretici seralarında yetiştirme ortamı olarak üç f ax-kl ı kombinasyon saptanmış, bu ortamlar : a.Toprak b.% 25 Kum + % 75 Toprak c.% 25 Torf + % 25 Kum + % 50 Toprak olarak sıralanmıştır. Yetiştirme ortamlarının pH'ları 6.18-7.85, suda eriye¬ bilir total tuz içerikleri % 0.040-0.530, CaC03 içerikleri eser ile % 18.20, organik madde içerikleri % 1.00-4.95, arasında belirlenmiş, toprak yetiştirme ortamlarında bünyeler çoğunlukla kumlu-tın ile killi-tın olarak saptanmıştır. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde pH değeri açısından sorunsuz, tuz içeriği açısından geniş sınırlar140 içinde bulunmaktadır. Yüksek tuz içeriğine sahip yetiştirme ortamlarının uzun vadede verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyeceği dikkati çekmektedir. Yüksek kireç içeriğine sahip üretici seralarında verim ve kalite üzerinde doğrudan olumsuz bir etki görülmezken, P ve mikrobesin elementlerinin alımını engelleyebileceği konusunun gözönünde tutulması gerektiği düşünülmektedir. Organik madde açısından her üç yetiştirme ortamı da yetersiz olarak belirlenmiştir. Yetiştirme ortamlarına ait % total N içerikleri 0.07- 0.29, P 2.30-26.40 ppm, K 85-630 ppm, Ca 760-9136 ppm, Mg 126-870 ppm, Na 33-141 ppm, Fe 6-17 ppm, Cu 1-14 ppm, Zn 1-8 ppm, Mn 4-24 ppm arasında saptanmıştır. Elde edilen değerlerin sprey karanfil üretimi için verilen sınır değerleriyle karşılaşıldığında yeterli oldukları gözlenmektedir. Farklı çeşitlere ait beslenme durumlarını belirleyen yaprak analizi sonuçları incelendiğinde, % N içeriğinin 1.797-4.170, % P 0.030-0.360, % K 2.280-3.940, % Ca 1.599- 2.290, % Mg 0.698-1.326, % Na 0.026-0.150, Fe 126-243 ppm, Cu 10-37 ppm, Zn 16-68 ppm, Mn 46-310 ppm arasında saptanmıştır. İncelenen çeşitlerin besin element içerikleri beslenme açı¬ sından verilen kriterlerle karşılaştırıldığında genel olarak yeterli seviyede bulunmaktadır. Seçilen 5 farklı sprey karanfil çeşidinin, yaprak analizlerine dayalı besin maddeleri içeriklerinin istatistik! olarak önemli seviyede fark ıilk gösterdiği yapılan varyans analizleri ile bulunmuştur. Benzer şekilde yetiştirme ortamlarının da besin maddeleri alımına istatistik! açıdan önemli seviyede farklı etkinliği bulunduğu belirlenmiştir. Ortam ve çeşit faktörlerinin bitki besin maddeleri içerik¬ lerine etkinliklerinin birbirlerinden bağımsız olmadığı ve birbirlerini etkileyebildiği yine yapılan varyans analiz sonuçlarından anlaş ılamaktadır. Önemli olarak belirlenen ilişkilerin besin maddeleri açısından oluşturduğu farklı gruplar LSD testi yapılarak saptanmıştır. İncelenen 5 farklı sprey karanfil çeşidinin verimleri 5- 13 dal arasında saptanmıştır. Farklı yetiştirme ortamlarının ve farklı sprey karanfil çeşitlerinin verim üzerine istatistik! olarak etkinliği önemli bulunmuştur.141 Üreticilerin kullandıkları sulama suyun sınıfları C2S1 ile C3S1 olarak belirlenmiştir. C2S1 sınıfı sulama suyu karanfil üretiminde problemsiz olarak kullanılabilirken, C3S1 sınıfı suların ancak yüksek permeabilite ve yeterli drenaj koşullarında kullanılabildiği göz önüne alınarak uygun kültürel önlemlerin alınmasını gerektirmektedir. Bitki besin maddelerinin vegetasyon periyodu boyunca Rony, Lior ve Medea çeşitlerindeki değişimi aşağıda verilmiş tir. Ca Mg Na Fe Cu Zn Mn (ppm) 1.200 0.102 3.345 1.352 0.179 0.035 4.244 0.321 4.378 4.242 0.510 0.055 LİOR 1.086 0.117 3.138 1.104 0.094 0.048 3.196 0.528 3.755 3.093 0.413 0.150 0.578 0.227 3.400 0.992 0.144 0.060 81 5 35 41 4.182 0.557 4.708 3.963 0.459 0.095 258 22 73 121 Yapılan varyans analizleri ile tüm bitki besin element içeriklerinin, farklı gelişim evrelerine ve çeşitlere göre istatistiki olarak önemli seviyede değişim gösterdiği saptanmıştır. Ayrıca ele alınan gelişim evreleri ve çeşit faktörlerinin bitki besin maddeleri üzerine etkinliklerinin bağımsız olmadığı, ve birbirlerini istatistiki olarak önemli seviyelerde etkileyebildikleri de dikkati çekmektedir. Bir bitki tarafından kaldırılan besin maddeleri miktarı II. flaş dönemi sonunda tüm bitki ve hasat edilen tüm dallar (birinci ve ikinci flaş dönemleri toplamı) dikkate alınarak gr bitki-1 olarak hesaplanmış ve aşağıda verilmiştir. gr plant" N P K Ca Mg Na Fe Cu Zn Mn RONY 7.229 0.431 7.953 7.731 0.824 0.094 0.0460 0.0030 0.0094 0.0170 LİOR 3.379 0.451 4.237 3.309 0.265 0.198 0.0200 0.0020 0.0064 0.0120 MEDEA 4.943 0.555 5.545 4.915 0.586 0.092 0.0250 0.0020 0.0086 0.0140 Belirlenen bu değerlere göre farklı çeşitlerin bitki besin maddelerine olan ihtiyaçlarının da farklı olduğu dikkati çekmektedir.142 Elde edilen tüm bulgular toplu olarak değerlendirildiğinde, kullanılan yetiştirme ortamları ve çeşitler beslenme üzerinde önemli ayrımlar ortaya çıkarmaktadır. Farklı çeşit ve gelişim evrelerinde belirlenen bitki besin maddesi içerikleri ve kaldırılan miktarlar da farklılık göstermektedir. Bu nedenlerden dolayı yapılacak olan gübreleme programlarının bitkinin optimum besin ihtiyaçlarını ekonomik olarak sağlayabilmesi, uygun verim ve kalite öğelerinin elde edilmesi için; üretimde kullanılan yetiştirme ortamlarının fiziksel ve kimyasal özellikleri çok iyi bilinmelidir. Diğer yandan kullanılan çeşitlerin verim, gelişme hızı, hastalık ve zararlılara dayanıklılık gibi özellikleri fide üretici firmalardan çok iyi öğrenilmesi ve benzer özellik gösteren çeşitlerin aynı seralarda toplanmaya çalışılması yapılacak gübreleme programlarının etkinliğini arttıracaktır. Ayrıca bitki besin elementlerinin vegetasyon periyodu boyunca alınımı ve çeşit özelliklerine bağlı olarak kaldırılan miktarlarının belirlenmesi, hazırlanacak olan gübreleme programlarında temel oluşturacaktır. Böylelikle her gelişme aşamasında uygulanacak besin maddesi miktar ve oranları belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
143 SUMMARY The alnı of this study was to examine the nutrient status of spray carnations (Dianthus caryophyllus) by means of leaf and whole plant analyses; the effect of growing nıedia on nutrient status of the 3 studied varieties at dlfferent phases of growth; and some guality aspects of irrigation waters. During the first year of this study, the spray carnation growers of Antalya where a great potential of productlon and exportation exists were determined. Among the examined greenhouses, 17 of them were chosen. Bagatel, Rony, Lior, Medea, Collbrle whlch were the widespread varieties were studied by means of leaf and growing media analysis. in the second year of the study, nutrient uptakes of spray carnations were measured at different phases of growth. However at this considered year, the number of growers were reduced to 8 and the varieties to 3 namely Rony, Lior, Medea. Leaf and growing media samples were taken at new planting, I. pinch, II. pinch, I. flush end, II. flush start, II. flush end. Irigation waters were also sampled to be analyzed and classified with respect to certain quality attributes. in the considered producer greenhouses, three different growing media combinations were observed, as listed in the following: a.Soil b.25 % Sand + 75 % Soil c.25 % Peat + 25 % Sand + 50 % Soil144 Some of the properties of growing media were found as under: pH ranged between 6.18-7.85, total water soluble salt content between 0.04-0.530 %, CaCO3 between trace and 18.20 % and organic matter between 1.03-4.95 %. Results showed that the soil growlııg media was mostly composed of sandy-loam ör clay-loam. The merıtioned results were evaluated pn the basis of spray carnatlon production and the following conclusions were drawn: No negative effect of pH was determined. Salt content changed wlthin a wide range, however, the growing media which have high salt contents, might affect the productivity and guality negatively in the long run. No negative effect of high lime was seen at the moment however might prevent the uptake of P and micro nutrients in the future. Ali of the 3 growing media were determined as inadeguate in organic matter contents. in the following some of chemical properties of the growing media are given in total amounts. Nitrogen content 0.07-0.29 %, P 2.30-26.40 ppm, K 85-630 ppm, Ca 760-9136 ppm, Mg 126-870 ppm, Na 33-141 ppm, Fe 6-17 ppm, Cu 1-14 ppm, Zn 1-8 ppm, Mıı 4-24 ppm. The determined values were found suffi- cient when compared with the related limit values for spray carnation production. Results of leaf analyses of different varieties, showed that; N content changed between 1.797-4.170 %, P between 0.030-0.360 %, K between 2.280-3.940 %, Ca between 1.599- 2.290 %, Mg between 0.698-1.326 %, Na between 0.026-0.150 %, Fe between 126-243 ppra, Cu between 10-37 ppm, Zn between 16- 68 ppm, Mn between 46-310 ppm. it was determined that the nutrient contents of the selected varieties were generally at a sufficient level when compared with the limit values cited in literatüre for the nutrient contents of spray carnations. Analyses of variance showed that, the 5 selected spray carnations had statistically substantial differences in145 nutrient contents with respect to leaf analysis. The 3 different growing media had also shown statistically substan tial differences in the nutrient uptakes of the studied varieties. Analysis of variance put forth that the effects of both growing media and variety on the plant nutrient contents were not independent but could interact. LSD test was employed in determining the different groups of nutrition with respect to significant relations. The yield was found to be significantly effected by the growing media and variety. The irrigation waters used by the producers were in C2S1 and CaSj classes. It is well known that Û3S! class irrigation waters can only be used where enough permeability and drainage conditions are present. C3S1 class waters can be used by taking the necessary cultural precautions, whereas C^ class of waters can be used creating no problems in carnation production. Variation of plant nutrients regarding the varieties throughout the different growth stages were found to be as follows: K Ca Mg Na Fe Cu Zn Mn ( % ) (ppn>) 109 6 25 24 228 16 65 97 LİOR 1.086 0.117 3.138 1.104 0.094 0.048 3.196 0.528 3.755 3.093 0.413 0.150 0.578 0.227 3.400 0.992 0.144 0.060 4.182 0.557 4.708 3.963 0.459 0.095146 The analysis of variance for the nutrient corıtents of whole plants showed statistically significant variatlons due to the vegetation perlods and plant varleties. Besides it was also determined that the effects of vegetation periods and varieties on the plant nutrient contents were not independent but could statistically significantly interact. Variation in the nutrient uptakes per plant (including I. flush plus II. flush) was found to be as follows: gr plant"' H P K Ca Mg Na Fe Cu Zn Mn ROMY 7.229 0,431 7.953 7,731 0.824 0.094 0.0460 0.0030 0.0094 0,0170 I.foR 3.379 0.451 4.237 3.309 0.265 0.198 O.O200 0.0020 0.0064 0.0120 MEDEA 4.943 0.555 5.515 4.915 0.58G 0.092 0.0250 0.0020 0.0086 0.0140 Results revealed that different varieties had substan- tial differences in nutrient uptakes. Wherı ali of the results are evaluated, it is concluded that the growing media and varieties had an important effect on the nutrition. Also, the nutrient contents measured at different growth stages for different varieties showed variations in statistical terms. For these reasons, if the fertilization prograuımes provide economic optimum nutrient needs of plant and if a certain yield and quality level is a deraand, it is necessary to know the physical and chemical properties of the growing media in production. Besides the yield parameter, growth speed and endurance to pests and diseases should ali be well learned from the plant growers and çare should be taken to grow the varieties having similar characteristics in the sarae greenhouses so that the effi- ciency of fertilization programmes would increase. And also, it is important to measure the nutrient uptake of plants147 throughout the vegetation period in order to get a balanced nutrition by the fertilization programmes. This allows the determination of the amount and rate of nutrients to be applied in every growth stage.