Çeltiğin sıcak hava akımı ile kurutulmasında işletim parametrelerinin belirlenmesi
Determination of paddy operating parameters in hot air flow
- Tez No: 426009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EŞREF IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyosistem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada çeltiğin sıcak hava akımı ile kurutulmasında işletim parametreleri belirlenmiştir. Denemeler, Uludağ Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri birimi tarafından desteklenen ve proje yürütücülüğünü Doç. Dr. Eşref IŞIK' ın yaptığı UAP-Z-2009/15 nolu proje kapsamında imal edilen ve Biyosistem Mühendisliği Bölümü“Kurutma-Soğutma ve Biyolojik Materyal”isimli laboratuvarda bulunan "Sıcak Hava Kurutma Düzeneği'nde yapılmıştır. Denemeler, 1 m/s sabit hava çıkış hızında dört farklı sıcaklık değerinde (50 °C, 60 °C, 70 °C ve 80 °C), %24 yaş baz (y.b.) nemden çeltik için güvenli depolama nemi olan %14 nem değerine ininceye kadar kurutma yapılmıştır. Dört farklı sıcaklık değerinde gerçekleştirilen denemelerde kurutma hızı, çimlenme oranı, enerji tüketimi, kurutma özellikleri ve maliyet gibi parametreler belirlenmiştir. Sonuç olarak, kurutma süresi, enerji tüketimi ve maliyet açısından en iyi sonuçlar 80 °C sıcaklık uygulaması ile elde edilirken çimlenme hızı ve çimlenme gücü açısından en iyi sonuçlar 50 °C sıcaklık değerindeki uygulama ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, drying parameters of paddy were determined in hot-air drying. Experiments have been performed in“ the hot air drying mechanism ”which was manufactured as a part of the project UAP-Z-2009/15 whose coordinator was Assoc. Prof. Dr. Eşref IŞIK and which is at the“ drying-cooling and biological materials laboratory ”and was supported by Uludag University Scientific Research Project Institute. The experiments were made at 1 m/s stable air exit speed at different temperatures (50 °C, 60 °C, 70 °C and 80 °C) and for moisture losses from %24 wet basis (w.b.) to %14 which is security storing humidity scale for paddy. Drying rate, germinating power, energy consumption, drying characteristic and cost parameters were determinated for four different temperatures. In conclusion, the best results of drying time, energy consumption and cost parameters were obtained at the 80 °C. On the other hand, germinating speed and vigor had the best results at 50 °C drying.