Organize sanayi bölgelerinin istihdam üzerine etkileri: Manisa organize sanayi bölgesi örneği
The effects of organized industrial zones on employment: The example of Manisa organised industrial zone
- Tez No: 426166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
İşsizlik tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de çözüm bekleyen sorunların başında gelir. Son zamanlarda Türkiye'de tarım sektörünün ağırlığını yitirmesiyle birlikte kent işsizliği giderek artmaya başlanmıştır. Bunun nedenlerinin başında ise yeni iş imkanlarının oluşmaması gelmektedir. Planlı sanayileşmenin önemli bir modeli olan Organize Sanayi Bölgeleri, kuruldukları bölgelerin büyümesine ve kalkınmasına olan katkılarının yanında sunmuş oldukları yeni iş imkanları ve sahaları sayesinde istihdamı arttırıp işsizliğin azalmasını sağlamaktadırlar. Dünyada ilk örneklerinin 1896 yılında İngiltere'de görüldüğü Organize Sanayi Bölgeleri ile Türkiye 1962 yılında Bursa OSB'nin temellerinin atılmasıyla tanışmıştır. Üç bölümden oluşan bu tezin ilk bölümünde, Organize Sanayi Bölgeleri kavramı teorik olarak anlatılmış daha sonra da OSB'lerin tarihsel gelişimi, amaçları, mevzuatı, kalkınma planları çerçevesinde OSB'ler ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir. İkinci bölümünde, işsizlik ve istihdam kavramları, türleri açıklanmaya çalışılmış ve Türkiye'deki işsizlik ve istihdamın mevcut durumu analiz edilmiştir. Organize Sanayi Bölgeleri ile istihdam arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek için öncelikli olarak bu konular ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise, Manisa Organize Sanayi bölgesinde faaliyet gösteren firmaların yöneticilerine yönelik bir alan araştırması gerçekleştirilmiş ve bu kapsamda istihdam sağlamada nitelikli işgücünün ve mesleki eğitimin öneminin firmalar için ne düzeyde olduğu, Celal Bayar Üniversitesi ile sanayi işbirliğinin durumu gibi konular açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As well as the rest of the world, unemployment is one of the leading problems, which needs to be solved, in Turkey Recently, with the loss of agriculture's domination, civic unemployment is gradually increasing. One of the main reasons for this is that there aren't enough new business opportunities. Besides their contribution to local augmentation and development, organized industrial zones, which are an important model of planned industrialization, provide employment and cause reduction in unemployment with the help of its new business oppourtunities and fields. In 1961, establishment of Bursa Organized Industrial Zone is Turkey's first acquintance with organized industrial zones, whose first examples were seen in the United Kingdom in 1896. In the first section of this three-section dissertation, firstly the term“Organized Industrial Zone”is theoretically introduced, then the historical development process, objectives, regulations and the status in the development plan of Organized Industrial Zones are explained. In the second section, the terms and types of“unemployment”and“employment”are introduced and the current status of employment and unemployment in Turkey are analyzed. These subjects are importantly taken into consideration in order to reveal the connection between Organized Indstrial Zones and employment. In the third and the last section, explanations are made on the issues which are a field survey performed on the managers of the firms which are currently operating in the Manisa Organized Industrial Zone, the importance level of qualified workforce and technical training on employment in this context and the status of cooperation between Celal Bayar University and industries.