Victoria and Albert Müzesi deposunda bulunan 16. yüzyıl İznik çinileri
16th century İznik tiles, found at the Victoria & Albert Museum's warehouse
  1. Tez No: 426275
  2. Yazar: HAYAL GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Londra'da bulunan Victoria and Albert Müzesi'nin İznik çini koleksiyonu, sergilenen eserler bağlamında ilgililer tarafından ülkemizde çok iyi bilinen ve tanınan bir koleksiyondur. Müzede toplam 414 adet İznik çinisi bulunduğu ve bunlardan 165 tanesinin farklı yüzyıllara ait duvar çinileri olduğu müzenin envanter kayıtlarında belirtilmektedir. Bu çinilerin bir kısmı sergilenmekte, bir kısmı da müze ve Blyte House da bulunan depolarda korunmaktadır. Bu çalışmada Victoria and Albert Müzesi'nin depolarında bulunan, daha önce sergilenmemiş 46 çini eser ele alınmıştır. Bu eserlerin müzeye giriş yolu, satış belgeleri ve kimin tarafından satıldığı saptanarak desen analizleri yapılmıştır. Tez çalışması 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm; çini tanımı ve tarihçesiyle çini sanatında kullanılan teknikleri ve motifleri kapsamaktadır. İkinci bölüm; İznik çinileri ve 16. yüzyıl İznik Çinileri hakkında genel bilgileri içermekte, üçüncü bölüm ise, Victoria and Albert Müzesi depolarında bulunan 16. Yüzyıl İznik çinilerine ait bilgi ve belgeleri kapsamaktadır. Dördüncü bölümde incelenen eserler karşılaştırma ve değerlendirme bağlamında ele alınmıştır. Bu bölümde tez kapsamında bulunan çinilerin benzerlerine ait yer tespit bilgileri, arşiv ve departman giriş belgeleri ve bu bilgilerin ışığında yapılan değerlendirmelerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Iznik Tiles Collection of Victoria&Albert Museum at London, is well known in our country in the context of exhibited works. At the inventory of the museum indicated that, there are total of 414 pieces of Iznik tiles, and 165 of them are wall tiles which belong to different centuries. Some of these tiles are exhibited at the museum and the others are located at the warehouses of museum and Blythe House. In this article, 46 pieces of tiles, located in the Victoria&Albert Museum warehouses has been analyzed. These tiles have never been exhibited before. The inclusion process at the museum inventories, sales documents of these tiles, and the documents of the sellers are determined. Also design of the tiles analysis has been made. The thesis consists of 4 parts. First section includes, tile definition and history, technics and ornaments used in tile arts. Second section includes, general information about Iznik tiles and specially 16th cent. Iznik tiles. Third section includes, information and documents of the 16th cent. Iznik tiles found at the Victoria&Albert museum warehouses. At the fourth section the tiles discussed at the context of comparison and evaluation. This section, consists of, the locations of the similar tiles examined in this thesis, archive and department records with documents and the final evaluation of total data mentioned in this thesis.