Oncopeltus fasciatusda (Hemiptera:lygaeidae) göç uçuşunun nörosekresyon kontrolü
The Neurosecretion control of migratory flight in oncopeltus fosciatus (Hemiptera:lygaeidae)
- Tez No: 13023
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİNÇ KAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
1 1 ÖZET Yüksek Lisans Tezi Oncopeltus fasciatus' da, (Hemiptera : hygaeidae) GÖÇ UÇUŞUNUN NÖROSEKRESYON KONTROLÜ Reyhan VERtMLt Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Danışman : Prof.Dr. Sevinç KARQL 1990, Sayfa : 37 Jüri î Prof.Dr. Sevinç KAROL Prof.Dr. Cevat AYVALI Doç. Dr. Sema ERGEZEN Oncopeltus fasciatus dişilerinin beyini ön beyin, orta beyin ve arka beyin olmak üzere üç kısımdan meydana gelmiştir. Subözofagus gangliyonu sirkum özofagal konnektifler ile arka beyine bağlanmıştır. Bir çift oval corpora cardiaca beyinin hemen arkasında corpora allata ile birleşmiştir.“Performik asit - Victoria blue 4R”total boyama tekniği ile beyindeki nörosekresyon bölgeleri boyanmamış, sadece aort duvarı boyanmıştır. Histolojik incelemeler için kesitlere Hematoksilin-Eosin, Krom Hematoksilin Filoksin ve Parahdehit Fuksin boyama teknikleri uygulan mıştır. Paraldehit fuksin tekniği ile hücre büyüklüğüne ve granülle rine göre A, B ve C tipi nörosekresyon hücreleri ayırt edilmiştir. Kısa gün fotoperiyodunda yetiştirilen ve uçuş deneyi yapı lan böceklerde A ve B tipi nörosekresyon hücreleri sadece beyinin medyan bölgesinde görülmüştür. Uzun gün fotoperiyodunda yetiştirilen ve uçmayan böceklerde ise bu hücreler beyinin hem medyan hem de lateral bölgesinde görülmüştür. Bu çalışmada ayrıca nörosekresyon hücrelerinin fotoperiyot, uçuş ve yumurta gelişimi ile Diş kileri incelenerek tartışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Oncopeltus fasciatus, nörosekresyon, fotoperiyot, beyin, göç uçuşu.
Özet (Çeviri)
Ill A B S T R A C T Masters Thesis THE NEUROSECRETION CONTROL OF MIGRATORY FLIGHT IN Oncopeltus fasciatus (Hemiptera : Lygaeidae) Reyhan VERİMLİ Ankara University- Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Biology Supervisor : Prof.Dr. Sevinç KAROL 1990, Sayfa : 37 Jury : Prof.Dr. Sevinç KAROL Prof.Dr. Cevat AYVALI Asocc.Dr.Sema ERGEZEN Female Oncopeltus fasciatus brain is composed of three parts; protocerebrum, deutocerebrum and tritocerebrum. The suboeso- phageal ganglion is joined to tritocerebrum by circum oesophageal connectives.A pair of corpora cardiaca is fused with unpaired corpora allata, just behind the brain. Neurosecretory areas in brain were not stained with“Per- formic acid - Victoria blue 4 R”total staining technique, but only aor ta wall were stained. For histological studies the "haematoxylien - eosin, chrome - haemotoxylin - phloxine and paraldehyde fuchsin stain techniques have been applied to the sections. Neurosecretory cells have been classified A, B and C types according to their granules and the size and to paraldehyde fuchsin technique. In insects flight testing was applied to the specimens that reared under short day photoperiod. A and B types of neurosecretory cells were shown only median region in brain. However, in insects reared under long day photoperiod and not flown, they were shown in both median and lateral regions of the brain. In addition, the relations between neurosecretory cells, photoperiod, flight and egg development were studied and discussed. KEY WORDS : Oncopeltus fasciatus, neurosecretion, photoperiod, brain, migratory flight.