Ulus inşa sürecinde PKK ve din ilişkisi
The relationship between PKK and religion in the process of nation building
- Tez No: 426290
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMALEDDİN TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Religion, Political Science, Sociology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 409
Özet
Ulus kimlik akışkan yapısından dolayı içeriğiyle kolayca oynanabilen bir sosyal gerçekliktir. PKK, söz konusu akışkanlığa yaslanarak büyük ölçüde dil, din, tarih, kültür ortaklıkları olmayan aşiret kimlikli toplulukları birleştirme çabasına girişmiştir. En başından beri silahlı propagandayla desteklediği ulus inşa çabasında, önce geleneksel toplum özelliklerine sahip aşiret yapısını Marksist bakışla dinden arındırmaya çalışmış, bunu başaramayacağını üstelik hedeflerinden uzaklaşmaya başladığını fark ettiğinde ise hızlı bir dönüş sergileyerek dini araçsallaştırma çabasına girişmiştir. Dini yapıyı hedefleri doğrultusunda kullanma maksadına yönelik olarak 1990 yılından itibaren kendi içerisinde çeşitli teşkilatlanmalara giden PKK, 2007 yılına gelindiğinde KCK adını verdiği yeni teşkilatlanmasıyla, ulus inşa çabasını ve bununla birlikte dini kullanma amacı taşıyan teşkilat ve faaliyetlerini doruk noktasına ulaştırmıştır. Alevi ve Yezidi toplumuna karşı propaganda faaliyetlerini eskisinden daha ustalıklı ve yoğun hale getiren PKK, tasarladığı ulusun bileşenlerinden biri olmak üzere mitolojik kök algısı ve eşzamanlı olarak atalar dini algısı yaratmak maksadıyla geçmişte yaptığı Zerdüştizm vurgusunu yoğunlaştırmıştır. Coğrafyada yaşamış olan tüm halkların ortak kültürel hazinesinden alıntılarla milli dil, tarih, kültür ve mitoloji yaratımında faaliyetlerini bir üst noktaya taşıyan örgüt, tüm bu tasarlanmış değerler manzumesini bir Kürt sivil dini yaratımı amacına yönelik olarak birleştirmeye ve lideri Abdullah Öcalan'ı inşa edilen ulusun kurucusu, icat edilen sivil dinin ise peygamberi olarak hedef kitlesine sunmaya çalışmaktadır. Silahlı propaganda faaliyeti yürüten illegal bir örgüt olarak, 40 yıl gibi sıradışı bir ömre sahip olan ve hâlihazırda faaliyetlerini hedef kitlesini arttırarak devam ettiren PKK'nın, bu kadar uzun ömürlü olmasının temelinde kendi başarısından daha fazla devletin kökü geçmişe uzanan ikilemleri ve açmazları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
National identity is a social reality of which content can be manipulated easily thanks to its flexible structure. PKK, by leaning on this flexibility, ran into attempts to unite the communities with tribe identity which do not have so many common points with each other regarding religion, language, history and culture. PKK, in the nation constructing attempt which was supported by armed propaganda since the beginning, firstly tried to alienate the tribe structure which had traditional society features from the religion by Marxist attitude, after realizing it was not possible to succeed in this purpose and also getting far from the targets, took attempt to turn religion into manipulation tool by showing rapid reaction. PKK, which formed various organizations inside since 1990 towards its aim to manipulate religion structure according to its targets, peaked its activities and organizations purposing nation constructing attempts and manipulating religion with its new organization named KCK in 2007. PKK, which now has more dense and skilled propaganda activities against Yazidi and Alawi communities, also concentrated on the Zoroastrianism point which they used to do before in order to create an ancestral religion sensation and meanwhile to create a mythological origin sensation as a component of the designed nation. The organization, which leveled up its activities to create national religion, language, history, culture and mythology out of common cultural heritage belonging to all of the communities that have lived in the region, is trying to unite all these designed values composition towards the aim to create a Kurdish civil religion and to announce to the target community its leader, Abdullah Öcalan, as the founder of the constructed nation and the Prophet of the invented civil religion. The basis of the reason to have a long life for PKK, which has an extreme life for 40 years as an illegal organization which runs armed propaganda activities and keeps its present activities going by increasing its target community, is more the dilemmas and the difficult positions of the government than its own success.