Analysis of speech acts structures in Shakespeare's 'Merchant of Venice' from a pragmatics perspective
Shakespeare'in Venedik Taciri adlı eserindeki söz edimi yapılarının edimbilim bakış açısıyla incelenmesi
  1. Tez No: 426289
  2. Yazar: SADDAM HABEEB BILAL AL-AZZAWİ
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. PHİLİP GLOVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Dilbilim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Linguistics, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma dil ve tiyatro arasındaki ilişkiyi aynı zamanda mesajların seyirciye nasıl ulaştığını inceler. Mesajların seyirceye ulaştırılmasının bir yolu söz eylemleridir. Bu çalışma, Shakespeare'in Merchant of Venice eserinin anlaşılması konusunda söz eylemlerinin ne kadar katkı sağladığı üzerinedir. Bu çalışma oyundaki karakterler tarafından kaç farklı söz eylemi kullanıldığı üzerine yoğunlaşır aynı zamanda satırların empati, yüz ifadesi, ve ses kullanımı açısından seyirciye iletimini inceler. Bu çalışma, bilgi analizi oluşturma amacıyla Yule' ın edimsel modelinden yapı olarak uyarlanmıştır. Bu bilgi analizi, etkisöz, edimsel eylem ve düz söz eyleminin dramaya nasıl faydalı olduğu tartışmasından sağlanmıştır. Söz eylemi teorisi mesajları ortam, katılımcılar ve yapı açısından eleştirme metodu önerir. Tiyatrodaki fark edilen söz eylemleri oyun yazarının mesajları karakterlere nasıl yüklemeye çalıştığını ve olayların iç yüünü anlamayı sağlar. Örneğin, çağırma, yemin etme, rica etme, minnettarlık ve söz vermelerde olduğu gibi. Karakterler belirli anlamları farklı şekillerde vermek için bu teknikleri kullanırlar. Tiyatroyu söz eylemi teorisi açısından incelemek, sadece dilsel yapıları ve kelimelerin anlamını dikkate almaz ayı zamanda onların motivasyon testine de izin verir. Örneğin:“fark etme, garanti,tehlike ve isteklerde gibi.”Bu çalışmanın bulguları, söz eylem elementlerini uyguluyor olmanın, karakterler üzerinde tiyatrosal hedeflerin başarılması açısından oyun yazarına olanak sağladığını gösteriyor.
Özet (Çeviri)
This study looks at the relation between language and drama and their ways of delivering messages to the audience. One such way of delivering messages is through speech acts. This study investigates how speech act theory can contribute to an under-standing of drama in Shakespeare's Merchant of Venice. The study focuses on how different types of speech acts are used by characters in performance through delivery of lines by means of inflection, facial expression, and empathy. This study adopted Yule's model of performatives as a framework for analyzing the data, supported by a discussion of how locutionary, illocutionary, and perlocutionary acts contribute to the drama. Speech act theory offers a way of interpreting the messages in term of context, participants and setting. Distinguishing speech acts in drama can provide insights into how the playwright endeavors to pass on a message through the characters, for exam-ple, when summoning, swearing, requesting, promising, and expressing gratitude. Characters use these techniques in different ways in order to convey the specific meaning. Analyzing drama utilizing speech act theory not only takes into considera-tion the meaning of words and linguistic structures, but also allows examination of their motivation, for instance as notices, guarantees, dangers, orders or vows. Findings of the study show how the frequency and application of speech act elements permit the dramatist to achieve theatrical goals through the characters.