Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkilerinde mülteciler ile sığınmacılar meselesi ve etkileri
The matter of refugees and asylym seekers between Turkey and European Union relations and it's effects
- Tez No: 426345
- Danışmanlar: PROF. DR. TİMUÇİN KODAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Mülteciler ve sığınmacılar meselesinin, 19. Yüzyılın sonları ve 20. Yüzyılın başlarındaki yıllarda, uluslararası bir problem olarak ortaya çıkmaya başladığı bilinmektedir. Bu yüzden, mülteciler ve sığınmacıların problemleri, Dünya Savaşları sonunda, uluslararası gündemde daha fazla yer almıştır. Mültecilerin ve sığınmacıların tarihi geçmişi, Türkiye ve Avrupa Birliği arasında da, önemli bir politik alanı kapsamıştır. Türkiye'nin, adaylık statüsünün resmi olarak, Helsinki Zirvesi'nden sonra, Birlik tarafından beyan edilmesiyle, sığınma konusu sürecin üst seviyesinde yer bulmuştur. Türkiye'nin sığınma sistemini, Avrupa Birliği'ne uygun hale getirmesi beklenmiştir. Türkiye, öncelikle hukuki yapısını, Avrupa Birliği standartalarına ulaştırma çalışmalarına başlamıştır. 1999'dan bugüne kadar, Avrupa Birliği standartlarına erişim çalışmaları, uluslararası prensiplereuyumlu olarak ve BMMYK prosedürlerine paralel olarak devam etmektedir. Türkiye'nin, sığınma sisteminde yaptığı çalışmalar, bu sürecin her safhasında Avrupa Birliği tarafından, dikkatle takip edilmiştir. Türkiye'nin, çalışmaları her yıl Birlik tarafından hazırlanan, ilerleme raporlarıyla detaylı olarak incelenmiş ve yayınlanmıştır. Raporlar ile Avrupa Birliğinin sığınma politikaları, daha kolay anlaşılmaktadır. Gerçektende, sığınma ve göç konusunda, her iki taraf ta, birbirlerini etkileme alanları ile karılaşmaktadırlar. Özellikle, coğrafi çekince, geri kabul ve vize işlemleri, sınır kontrolü ve yönetimi, Avrupa İnsan Hakları Mahkeme kararları ve Suriye mülteci krizi, hala güncel ve etkili alanlardır. Türkiye'nin, kendi standartlarını Avrupa ile uyumlu hale getirme gayretleri, henüz Avrupa'nın beklentilerine göre yeterli değildir. Mülteci ve sığınmacı meselesi, yakın gelecektede ilişkilerde önemli ve etkili rol oynayacak gibi gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
It is know that, The matter of refugees and aylum seekers, began to emerge as a ınternational problem at the end of 19th century and the first years of 20th century. So the problems of refugees and asylum seekers, occupied more spaces in the ınternational agenda, after the end of World Wars. Also, the hıstorical background of refugees and asylum seekers, was a important policy area between European Unıon and Turkey. After the officially declaration of Turkey's candidate status by the European Unıon in Helsinki Summit, asylum subject placed on the top level of process. Turkey's framework of asylum system was expected to harmonize with European Union's System. Previously, Turkey began to studies, for bringing its legislation in line with the EU standards. Since1999, Turkey's adoption of the European Union acquis on asylum is going on in accordance with international principles and parallel with UNHCR procedures. Continuously, European Union focused on the Turkey's asylum system studies, in every step of this period. Every year, Turkey's practices were investigated in detaily and issued on the Progress Reports of Turkey, thats prepared by European Union. İts easy to understand European Policies, thanks to these reports. As a matter of fact that, EU and Turkey confront some influence areas in the field of asylum and mıgration systems. Particularly, Geographical Limitation, Readmission Agreements and Visa Regulation, Border Control And Management, The European Court of Human Rights Determinations, Syrian Refugee Crisis are still current and effective matters. In spite of The Turkey's efforts to harmonise its domestic rules, with Europe, standarts are not sufficient according to EU's expectations, yet. İt sounds that, The matter of Refugees and Asylum Seekers will be playing important and critical role for the relations, in near future.