Tavşanlarda Spirulina platensis ve canlı maya kültürü Saccharomyces cerevisiae'nin bağışıklık sistemi ve büyüme performansı üzerine etkisi
Effect of Spirulina platensis and Saccharomyces cerevisiae live yeast cell culture on immune system and growth performance in rabbits
- Tez No: 426563
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN GALİP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde doğal katkı maddelerinden Spirulina platensis, Saccharomyces cerevisiae ve bunların içerikleri, büyüme performansı ve bağışıklığı ve böylece yaşam kalitesini arttırıcı olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada S. cerevisiae (SC) ve S. platensis (SP) kombinasyonunu büyüme performansı ve bağışıklığın düzenlemesi üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 40 adet, 5-6 haftalık, erkek beyaz Yeni Zellanda tavşanı kullanılmıştır. Gruplar sırasıyla; I. Kontrol (bazal yem), II. SC (kg yeme 3 g ilave), III. SP (kg yeme %5 oranında ilave), IV. SC ve SP grubu (kg yeme 3 g SC ve %5oranında SP ilave). 90 günlük çalışma süresince, 15 günde bir tavşanlar tartılarak canlı ağırlık ve canlı ağırlık artışları belirlenmiştir. Yemliklerdeki artan yemler de tartılarak bu dönemlere ait yem tüketim değerleri ve yemden yaralanma oranları saptanmıştır. Kan örnekleri, 90. günde kulak venasından alınarak hematokrit değer, hemoglobin miktarı, alyuvar sayımı, akyuvar sayımı ve formül lökosit değerleri belirlenmiştir. Alınan kan örneklerinden serum ayrılarak CD4+, CD8+ ve CD4+/CD8+ T lenfosit değerleri flow sitometri ile sitokinler (IFN-γ and IL-4) ise ELİSA yöntemiyle belirlenmiştir. Deneme sonunda, her gruptan ortalama canlı ağırlığa yakın olan 7 tavşan seçilerek toplam 28 hayvanda hizmet alımı şeklinde et analizleri yaptırılmıştır. Sonuçlara göre büyüme performansında, hematolojik parametrelerde ve tavşan eti analizlerinde istatistiksel önemde bir farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, natural additives Spirulina platensis, Saccharomyces cerevisiae and their contents have been applied to determine the effects on the growth performance and immune system and thereby life quality of the rabbits. This study is explored to effects of S. cerevisiae (SC), S. platensis (SP) and their combination on growth performance and regulation of immune. Forty, male New Zealand white rabbits, aged 5-6 weeks, were divided in 4 equal groups. The groups; I. Control (basal diet), II. SC (added 3 g/kg), III. SP (added 5%), IV. SC and SP (added 3 g/kg SC and 5% SP of the diet), respectively. Body weight and weight gain were evaluated at every 15 days of the 90 day trial. Feed efficiency and feed conversation ratio were determined from the remaining feed. Blood samples were obtained by ear venipuncture on the 90th day, and some haematological parameters (haematocrit, haemoglobin, erythrocyte-leukocyte counts and leukocyte formula) were evaluated. CD4+, CD8+ and CD4+/CD8+T lymphocyte values were determined by flow cytometry and cytokines (IFN-γ , IL-4) were determined by ELISA. At the end of the study, on 28 rabbits, 7 from each group which in average weight were selected for meat analyses performed by hiring service. According to the results, there were no significant differences occurred in the growth, haematological parameters and rabbit meat analyses.