Yüksek fruktozlu mısır şurubu ve sakkaroz tüketen sıçanlarda dimetil benzantrasen (DMBA) ile oluşturulan pankreas adenokarsinomlarında matriks metalloproteinaz (MMP-2 ve MMP-9) aktivitelerinin immunohistokimyasal yöntemle incelenmesi
The immunohistochemical investigation of matrix metalloproteinases (MMP-2 and MMP-9) in pancreatic adenocarcinoma induced by dimethyl benzanthracene (DMBA) in rats consuming of high fructose corn syrup and sucrose
  1. Tez No: 426564
  2. Yazar: SEVDA İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKKOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı beslenme modelleri (yüksek fruktozlu mısır şurubu, sakkaroz, kontrol) uygulanan Sprague Dawley ırkı sıçanlarda deneysel olarak 7,12 Dimetil Benzantrasen (DMBA) implantasyonu ile oluşturulan pankreas duktal adenokarsinomlarında (PDAK) matriks metalloproteinaz 2 (MMP-2) ve matriks metalloproteinaz 9 (MMP-9) enzimlerinin immunohistokimyasal yöntemle incelenmesi amaçlandı. DMBA uygulanan tüm sıçanların pankreaslarında yaklaşık 0.5 -2 cm ebatlarda, beyazımtırak, orta sert kıvamlı, kesit yüzü nekrotik tümöral kitlelere rastlandı. DMBA uygulanmayan hayvanların pankreaslarında herhangi bir tümöral lezyona rastlanmadı. Histopatolojik olarak DMBA uygulanan sıçanların pankreaslarındaki tümöral kitlelerin PDAK'ları ile uyumlu oldukları görüldü. DMBA uygulanmayan tüm sıçanların pankreaslarında herhangi bir mikroskobik lezyon dikkati çekmedi. Ticari olarak temin edilen MMP-2 ve MMP-9 primer antikorları ile immunohistokimyasal yöntemle boyanarak tüm gruplardaki pankreas dokularında, boyananan hücreler, boyanma oranları ve boyanma şiddeti yarı kantitatif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate immunohistochemical staining characteristics of matrix metalloproteinase 2 (MMP-2) and MMP-9 in pancreas ductal adenocarcinomas (PDAC) experimentally induced by implantation of 7, 12-dimethylbenzantracene (DMBA) in Sprague Dawley rats fed with different feeding regimes (corn syrup containing high levels of fructose, sucrose and control). Whitish, moderately firm tumoral masses of about 0.5 cm to 2 cm developed in pancreases of all DMBA-applied rats; the cut surfaces of the masses were necrotic. Animals which were not applied DMBA did not develop any tumoral masses in their pancreases. Histopathologically tumoral masses were confirmed to be PDACs. Rats which were not applied DMBA had normal pancreases microscopically. Stained cells, staining rates and intensities of the pancreas tissues were investigated semi-quantitatively in MMP-2 and MMP-9 stained slides.