Jineonkolojik hastalarda kemoterapi sürecindeki meşguliyet terapisinin anksiyete ve depresyon üzerine etkisi
Effect of occupation therapy of anxiety and depression in the process of chemotherapy in gyneoncologic patients
- Tez No: 426613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL PINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Araştırma Başkent Üniversitesi Hastanesi Jinekoloji Onkoloji Kemoterapi Ünitesi'nde jinekolojik kanser tedavisi gören bireylerin meşguliyet (uğraş) terapisi ile ilgilenme durumları ve bunun anksiyete-depresyon üzerine olan etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemi, evreni bilinen örneklem formülü ile hesaplanmıştır (n=200). Verilerin toplanmasında Anket Formu, Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Mann Whitney U Testi, Kruskal Wallis H Testi, Ki-Kare ve One-Way ANOVA testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as descriptive for examination of the connection of the occupational therapy and effect of anxiety and depression observed in gyneoncologic patients who applied to Gynecology Oncology Chemotherapy Unit in Başkent University Hospital. Sampling of the study estimated by the sampling formula with known universe (n=200). The collection of data, survey form, hospital depression and anxiety scale, daily living activities scale was applied. In order to evaluate the datas, Mann Whitney U Test and Kruskal Wallis H Test, Chi-square, One-way were used.