Bakım ve rehabilitasyon merkezinde çalışan bakım elemanlarının ruhsal durumlarının incelenmesi
An evaluation of state of mental of care staff working at a care and rehabilitation center
- Tez No: 426614
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRGÜL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma tanımlayıcı tipte bir araştırma olup bakım ve rehabilitasyon merkezinde çalışan bakım elemanlarının ruhsal durumlarının incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışma Ankara Saray Engelsiz Yaşam Bakım Rehabilitasyon Merkezi'nde Ocak 2015 - Nisan 2015 tarihleri arasında yapılmıştır. Merkezde çalışan 445 bakım elemanı çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin toplanmasında Tanımlayıcı Veri Formu, Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır. Veriler yüz yüze görüşme yöntemi ile toplanmıştır. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için SPSS 21 paket programı, grafik çizimi için MS-Excel 2013 programları kullanılmıştır. Veriler değerlendirilirken istatistiksel metotlar sayı, yüzde, ortanca, Mann-Whitney U testi, Kruskal Wallis, Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study is a complementary type research and carried out to evaluate state of mental of care staff working at a care and rehabilitation center. The study was conducted at Ankara Saray Life Without Disabilities Care and Rehabilitation Center during January 2015 - April 2015. 445 nursing personnel working at the center made up the sampling of the study. Descriptive Data Form, Brief Symptom Inventory (BSI) were used in data collection. The data were collected by face to face interview method. SPSS 21 package program was used for statistical analyses and calculations, and MS-Excel 2013 programs were used for graphic drawing. Statistical methods, number, percentage, median, Mann-Whitney U test, Kruskal Wallis, and Bonferroni corrected Mann-Whitney U test was used for data evaluation.