Antifungal ve antibakteriyel özellikte bakır-gümüş/çinko oksit (Cu-Ag/ZnO) nanokompozit partiküllerinin üretimi ve tekstilde kullanımı
Production and application of copper-silver/zinc oxide (Cu-Ag/ZnO) nanocomposite particles having antibacterial and antifungal properties
- Tez No: 426757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR BALCI, DOÇ. DR. CEM GÜNEŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
21. yüzyılın devrimi olarak tanımlanan nanoteknoloji maddelerin atomlarını istenilen şekilde düzenlemeyi sağlayarak daha hafif, daha dayanıklı, daha çevre dostu üretimler yapılmasına imkân vermektedir. Bu avantajı nedeniyle nanoteknoloji birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan çalışmalar ve araştırmalarla nanoteknolojinin faydaları daha fazla ortaya çıkmış ve kullanım alanları genişlemiştir. Nanoteknolojinin kapsadığı alanlardan biri de tekstildir. Nanoyapılı malzemelerin ve ürünlerin tasarlanmasıyla tekstile yeni bir boyut kazandırılmaya başlanmıştır. Günümüzde kullanılmakta olan güç tutuşur, kendi kendini temizleyen, üzerinde su tutmayan, renk değiştiren ve antibakteriyel kumaşlar gibi kullanıcı dostu ürünlerin geliştirilmesi nanoteknoloji alanındaki gelişmelerin sonucudur. Gittikçe daha da önem kazanan antibakteriyel kumaşlar özellikle medikal tekstillerde sıkça kullanım fırsatı bulmaktadır. Bu nedenle antibakteriyel tekstil ürünlerinin üretimi ve geliştirilmesine ilgi artmaktadır. Bu çalışmada ülkemizde ilk kez antifungal ve antibakteriyel özellik sergileyen nano yapıda gümüşü azaltılmış CuAg/ZnO kompozit tozları USP (Ultrasonik Sprey Piroliz) tekniği ile üretilmiş ve üretilen tozlar silindir üstü bıçak kaplama yöntemiyle kumaş yüzeyine aktarılarak, antibakteriyel ve antifungal kumaş eldesi sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology makes it able to product lighter, more durable and more environmentally friendly products by providing to put atoms of substances in order as how it is wanted. Because of this advantage, nanotechnology is being used in many areas. With the studies and researches; the advantages of the nanotechnology came more out and also its usage areas expanded. One of the areas which nanotechnology includes is textile. It began to add a new dimension to the textiles by designing nanocrystalline substances and products. The nanotechnology is effective to improve environmentally friendly products like flame reterdant fabrics, self-clean fabrics, waterproof fabrics, chromic fabrics and antibacterial fabrics. The antibacterial fabrics which are getting important day by day, find opportunity especially in medical textiles. For this reason, more the interest in production and development of antibacterial textile materials is growing up. In this study, for the fist time in our country nanosized, low silver containing, having antifungal and antibacterial properties Cu Ag/ZnO composite powders are producted by USP (Ultrasonic Sprey Pyrolysis) and powders which we produce are aplicated in the University of Kahramanmaraş Sütçü İmam to fabric surface to get antibacterial and antifungal activities by knife on cylinder type coating machine.