Urmu dutunun (Morus nigra L.) in vitro mikroçoğaltımı
In vitro micropropagation of black mulberry (Morus nigra L.)
- Tez No: 426756
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NURİ NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada urmu dutunun (Morus nigra L.) in vitro mikroçoğaltımını etkileyen en iyi kültür ortamı, bitki büyüme düzenleyici tipi ve konsantrasyonu ile indol bütirik asitin (IBA) en iyi köklenmeyi sağlayan konsantrasyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada urmu dutunun üç genotipi (A5, T6 ve T8) kullanılmıştır. Sürgün gelişimi bakımından Nas ve Read kültür ortamı (NRM), Murashige ve Skoog kültür ortamı (MS) ile Driver ve Kuniyuki kültür ortamından (DKW) daha iyi sonuç vermiştir. Benzyladenin (BA) ve meta-Topolin (mT) sürgün uzunluğu ve sürgün sayısı bakımından Thidiazurondan (TDZ) üstün bulunmuştur. En yüksek köklenme oranı 1.0 mg L-1 IBA içeren ortam üzerinde elde edilmiş ve mikrosürgünlerin ortalama %84'ü köklenmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to find out the best culture medium, the kind and concentration of plant growth regulators (PGR) for in vitro micropropagation of black mulberry (Morus nigraL.), and the best indole butyric acid (IBA) contration for rooting of microshoots. Three genotypes (A5, T6 and T8) of black mulberry were used. With respect to shoot growth, Nas and Read culture medium (NRM) was superior to Murashige and Skoog (MS) and Driver and Kuniyuki (DKW) culture media. Benzyladenine (BA) and meta-Topolin (mT) gave better results compared to Thidiazuron (TDZ). Mean rooting ratio of microshoots was 84% and the highest rooting percentage was obtained in the presence of 1.0 mg L-1IBA.