Multijenerasyonel kadmiyum (Cd) uygulamasına maruz kalan Drosophila melanogaster'de bazı moleküler yanıtların belirlenmesi
The determination of some molecular responses to multigeneration cadmium exposure in Drosophila melanogaster
  1. Tez No: 426780
  2. Yazar: GÜLİN ÖNGÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP BANU DOĞANLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Kadmiyum (Cd) toksik ve kanserojen bir ağır metaldir. İnsanların Cd'ye maruziyeti en fazla Cd içeren yiyecek ve suların tüketimi ile olmaktadır. Vücutta biriken Cd insanlarda toksisite ve kalıcı hasarlara neden olabilmektedir. Bu nedenle gıda maddelerinde izin verilen maksimum Cd limitleri yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiştir. Bu çalışmada bazı gıdalarda izin verilen limitlerin (0.1 ve 0.2 ppm) Drosophila melanogaster bireylerinde multijenerasyonel etkilerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu amaçla D. melanogaster üç jenerasyon süresince bu limitleri içeren besin ile beslendi ve her bir jenerasyonda Cd birikimi, süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (KAT), glutatyon sentaz (GS) gen ifadeleri, RAPD-DNA polimorfizmi ve mitokondriyal NADH dehidrojenaz 2 bölgesinin sekansı belirlendi. Çalışma sonucunda birinci jenerasyon ile karşılaştırıldığında ikinci ve üçüncü jenerasyonlarda Cd birikimlerinde ve antioksidan enzimlerin gen ifadelerinde azalma olduğu saptandı. RAPD-DNA profillerinde bant değişimlerinin ve NADH dehidrojenaz 2 gen bölgesinde baz değişimlerinin ise en fazla üçüncü jenerasyon bireylerde olduğu belirlendi. Sonuç olarak, gıdalarda izin verilen limitlerde multijenerasyonel Cd maruziyetinin D. melanogaster'de potansiyel olarak genotoksik olduğu ve yapılacak ileri çalışmaların sonucuna göre yeni ve daha düşük limitlerin belirlenmesi gerektiği düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Cadmium is a toxic and carcinogenic heavy metal. Human exposure to Cd mainly via consumption of Cd containing food and drinking water. Cd accumulation in human body can cause toxicity and permanent damage. Therefore, maximum permissible Cd limits for food are determined by regulations. In this study, we aimed that the determination of multigenerational effect of Cd in permissible limits for some food (0.1 and 0.2 ppm) on Drosophila melanogaster individuals. With this aim, D. melanogaster fed with media containing Cd at permissible limits during three generations and Cd accumulation, expressions of superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione synthase (GS), RAPD-DNA polymorphism and mitochondrial NADH dehydrogenase 2 sequence were determined. According to results of the study, compared to first generation, the decreases in Cd accumulation and gene expressions of antioxidant enzymes were determined at the second and third generations. The maximum band alterations in RAPD-DNA profiles and base changes in the mtNADH dehydrogenase 2 region were detected at the third generation. In conclusion, we thought that multigenerational Cd exposure in permissible limits for food potentially genotoxic for D. melanogaster and these limits should be revised based on the results of further studies.