Metil-4(siyanometil)-1H-pirol-3-karboksilat sentezi
Synthesis of methyl-4(cyanomethyl )-1H-pyrrole-3-carboxylate
- Tez No: 426781
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT KAÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Birçok doğal ürünün özünü oluşturan pirol, heterosiklik kimyada oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple pirollerin sentezi için birçok kullanışlı metot geliştirilmesine çalışılmış, ancak bunların birçoğu çok fazla sentetik basamak içerdiklerinden dolayı yüksek verimle pirol türevleri elde edilememiştir. Fakat pirol kökenli moleküllerin çok kullanışlı olması sebebi ile bu moleküllerin sentezlerinde yeni çalışmaların yapılmasına gereksinim duyulmuştur. Bu çalışmada, değişik pirol türevlerinin elde edilmesine basamak olacak bileşikler sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The synthesis of pyrroles is an important area of heterocyclic chemistry due primarily to the fact that many pyrroles are subunits of natural products. Several alkylpyrrole derivatives have also been shown to possess remarkable biological activity. Although there are a quite number of methods available for the synthesis of pyrroles, most of them involve multistep synthetic operations which lower the overall yield. Thus, development of new synthetic methods still remains an attractive goal. In this study, a short information is given about pyrrole and then it is investigated studies about synthesis of pyrroles those is made for last twenty years.