Enkapsulasyon işlemi yoluyla bazı karayosunu türlerinin diasporlarının saklanması
Preservation of diaspores of some moss species via encapsulation
  1. Tez No: 426800
  2. Yazar: ÖZGE MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN ERDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Enkapsülasyon yöntemi çoğalma etkinliğine sahip bitkisel yapıların alginat ile kaplanarak bir tür yapay tohum/ diaspor elde edilmesi işlemidir. Bu çalışma da çeşitli biryofit türlerine ait vejetatif kısımlar veya sporlar %4'lük sodyum alginat ile kaplanmış ve CaCl2 çözeltisinde sertleştirildikten sonra farklı koşullar altında çimlenmeleri gözlenmiştir. Denemelerde, Conocephalum conicum (tallus parçaları), Marchantia polymorpha (gemma), Sphagnum centrale, Sphagnum capillifolium, Bryum dichotomum (gametofit parçaları), Timmiella barbuloides, Ptreygoneurum ovatum, Encalypta vulgaris, Bryum capillare, Orthotrichum pumilum, Hypnum cupressiforme (spor) türleri kullanılmış olup, bu türlere ait enkapsüle materyal distile su, nemli toprak, meşe talaşı ortamlarında kurutma, dondurma ve oda sıcaklığı koşullarında (nem korunarak) test edilmiştir (dondurma ve kurutma uygulamaları sadece Bryum capillare ve Hypnum cupressiforme türlerinde uygulanmıştır). Denemeler sonunda kullanılan iki ciğerotu türü olan Conocephalum conicum, Marchantia polymorpha ve çalışılan kara yosunu türlerinden üçü Bryum capillare, Hypnum cupressiforme, Timmiella barbuloides yüksek çimlenme başarısı göstermiştir. Araştırmanın tüm basamakları minimum teknik ekipman kullanımına özen gösterilerek gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem ile başarılı sonuç alınan türlerin çok düşük teknik alt yapı kullanılarak ve çok düşük harcamayla çoğaltılabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Encapsulatıon is a method to obtain synthetic seeds/diaspores by coating plant propagules with alginate compound. In this study, spopres or vegetative parts of some bryophyte species has been coated by sodium alginate and then hardened in CaCl2 solution to observe germination capacity of the coated bryophyte propagules under different conditions. In experiments, Conocephalum conicum (thallus fragments), Marchantia polymorpha (gemmae), Sphagnum centrale, Sphagnum capillifolium, Bryum dichotomum (gametophyte fragments), Timmiella barbuloides, Ptreygoneurum ovatum, Encalypta vulgaris, Bryum capillare, Orthotrichum pumilum, Hypnum cupressiforme (spores) were the materials. Propagules of these species were tested for germination in environments such as humid soil, distilled water and oak sawdust. Desiccation and freezing applications were used for Bryum capillare and Hypnum cupressiforme, remaining species were kept at room temparature conditions by preserving humidity of environment. Two liverworts (Conocephalum conicum, Marchantia polymorpha) and three moss species (Bryum capillare, Hypnum cupressiforme and Timmiella barbuloides) showed a high germination response. In all steps of the research, using of sophisticated technics and equipments were avoided. It is seen that the method may serve as a useful tool to obtain viable propagules by using non sophisticated equipments and then minimum expense.