Klorojenik asidin insan servikal kanser hücreleri (HeLa) üzerindeki sitotoksik etkisinin araştırılması
Investigation of cytotoxic effect on human cervical cancer cells (HeLa) of chlorogenic acid
  1. Tez No: 426803
  2. Yazar: BURÇAK YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada klorojenik asidin (KA) farklı konsantrasyonlarının (100 µg/mL, 150 µg/mL, 300 µg/mL ve 500 µg/mL) tek başına ve Tekamen (40 µg/mL) ile birlikte farklı sürelerde (24, 48 ve 72 saat) insan servikal kanser (HeLa) hücre hattı ve insan periferal lenfositleri üzerindeki in vitro sitotoksik etkisi MTT ve WST-8 canlılık testleri ile belirlenmiştir. Çalışmada negatif kontrol olarak sadece besiyeri içeren HeLa hücreleri, çözücü kontrol olarak KA'nın çözücüsü %0.1'lik DMSO ve pozitif kontrol olarak da Tekamen kullanılmıştır. KA muamelesinin HeLa hücreleri üzerinde önemli bir sitotoksik etki göstermediği ortaya çıkmıştır. KA+Tekamen karışımının, HeLa hücreleri üzerinde gösterdiği sitotoksik etkinin KA'nın gösterdiği sitotoksik etkiden daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, chlorogenic acid (KA) different concentrations (100 µg/mL, 150 µg/mL, 300 µg/mL ve 500 µg/mL) alone and Tekamen (40 µg/mL) with different times (24, 48 and 72 hours) human cervical cancer (HeLa) cell line and human peripheral lymphocytes vitro cytotoxic effects MTT and WST-8 was determined with their viability tests. In this work HeLa that contain just medıum has been as a negative control and KA solution used as a control solvent containing %0.1 of DMSO and Tekamen been used for positive control.According to the result obtained in both experiments the reactins of chlorogenic acid in HeLa cell did not shows important cytotoxic effects. KA+Tekamen reaction has more cytotoxic effect in HeLa cell than its effects when used alone. Comparing the cytotoxic effects of KA+Tekamen in negative, positive and solvent control the statistical differencies were found significant.