Karbonsuz kopya kağıtlarında kullanılan mikrokapsüllerin hazırlanmasına çeşitli parametrelerin etkileri ve Türkiye'de bulunan aktif killerin renk geliştirici amacıyla kullanılması
- Tez No: 8483
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET RIFAT ÖZDURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Mlkrokapsülasyon teknikleri, günümüzde Ucan amaçlı proseslerde başarıyla kullanılmakta olup,. yeni yöntemlerin ve uygulamaların bulunması ile bu konunun giderek önem kazanacağı tahmin edilmektedir. Günümüzde, mlkrokapsüllerin ticari olarak en geniş kullanım alanı karbonsuz. kopya kağıdı üretimidir. Bu araştırmada jelatin-arap zamkı kümelenme tekniği ile pigmentli mlkrokapsüllerin hazırlanması amaçlarım içtir. Kromojenik madde olarak O.I g metil kırmızısı, renk geliştirici olarak aktif killer kullanılmıştır. Sistem sıcaklığı 55"C tutulurken kümelenmeyi sağlamak için pH 4.5'a düşürülmüştür. Katılaştırmak için karışım 1 0T deki buz banyosunda soğutulmuştur. Daha sonra jelleşen kapsülleri sertleştirmek İçin çeşitli aldehit Ve aldehit tuzlan, yığılmasını önlemek için emülsifiyer olarak plurid eklenmiştir. Sistem pH'ı sulu sodyum hıdrooksit çözeltisi ile 10'a çıkarılmış ve 18 saat suren karıştırmadan sonra oluşan rnlkrokapsül ve içinde bulunduğu sıvı çözeltisi olduğu gibi kullanılmıştır. 6.15 |im ve 12 um çapındaki mlkrokapsüllerln renk verimi saptanmış ve uygun tabaka kalınlığı 70 - 80 fim, ve killerin tane boyu dağılımı İse 3.24-5.77 jmm olarak bulunmuştur. Farklı çapraz bağlayıcılar ile elde edilen 'mlkrokapsüllerin patlama basıncı saptanarak, iki fonksiyonlu çapraz bağlayıcıların tek fonksiyonlu çapraz bağlayıcılara göre daha yüksek patlama basıncına sahip olduğu saptanmıştır. Olutarafdehit ile üretilen kapsüllerin patlama basıncı 46.21 k(j/crn2 olarak bulunmuştur. Karbonsuz kopya kağıtlarında renk geliştirici madde olarak Türkiye'de bulunan killerin kullanılabileceği, bu amaçla bentonit ve kaolinin en iyi sonuçlar verdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
II İUMHARY The techniques of microencapsulation, currently used sueeesfully for a variety of commercial purposes, are expected to find other new methods and applications. One of the most widespread application area of microcapsules is the preparation of carbonless copy paper. in this thesis; preparation of microcapsules of colorless pigment with gelatin-gum arable coacervatlon techniques were investigated. 0,1 q methyl red were used as a chrornogenic material and active clays of Turkish origin as a developer. While the temperature of the system kept at 55 *C, to provide the coavervation the pH was lowered to 45. To solidify, the mixture was cooled In an ice bath to I OX Then, to harden the gelled capsules, aqueous solution of various aldehydes and their salts were used. To prevent agglomeration of the capsules plund was added as emulsifying agent The pH of the system was raised to 10 with aqueous sodium hydroxide solution and after stirring for eighteen hours, the resulting slurry were used as it Developing efficiency of microcapsules having two different diameters (6. 15 fim,12 jim) were determined. For color developing, best results haw been obtained with activated clays coating thickness having 70-80 jim and particle size distribution or clays.3.24- 5.77 jim. The rupture pressure of microcapsules, have been investigated for different cross-linking agents and maximum rup ture pressure has been obtained for two functions cross-! inking agon's For glutaraldenycie, the rupture pressure of minxKapsules were found as 46.25 kg/cm2. It was also found that Turkish öentonl t es and Kaoltnes showed perfect color developer properties in carbonless copy paper preparation.