Aydın'daki bir yapının elektrik enerjisi gereksiniminin fotovoltaik sistemler ile karşılanma olanakları
Supplying opportunities of the electric energy requirement of a construction in Aydin with photovoltaic systems
- Tez No: 426822
 - Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BÜLENT COŞKUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Enerji, Energy
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, kendi elektriğini üretme potansiyeline sahip bölgelerdeki yapıların elektrik enerjisi gereksinimini karşılayacak fotovoltaik bir sistemin tasarımı ve maliyet analizi yapılması hedeflenmiştir. Bu kapsamda Aydın ilindeki bir yapı esas alınarak, yapıda kullanılan elektrikli aletlerin enerji tüketim değerleri, gereksinim duyulan panel alanları, akü kapasiteleri vb. teknik değerler ile tesis kurulum ve işletme maliyetleri dikkate alınarak amortisman süresi hesaplanmıştır. Çalışmada, elektrik tüketim ve üretim değerleri anlık izlenecek şekilde planlandığından gerektiğinde bazı aletlerin kullanım sürelerinin ya da günün hangi saatinde kullanılacağına izin verecek şekilde planlanmıştır. Tüketimin fazla olduğu zaman dilimlerinde çalışan cihazların (çamaşır, bulaşık makinesi gibi.) daha uygun yani tüketimin daha az olduğu zaman diliminde çalıştırılması yönünde senaryo değişikliklerine izin veren program ile yapılan hesaplamalarda kurulması öngörülen fotovoltaik sistemin 11 (on bir) yılda kendini amorti edebileceği bulunmuştur. Şebeke elektriğine göre ucuz olması fotovoltaik sistemin kullanılabilir olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the design and cost analysis of a photovoltaic system which will meet the electric energy requirements of the constructions having self-producing electric potential has been aimed. Within this scope, based on a construction in Aydın, period of redemption was calculated by taking into consideration the energy consumption values of the electrical devices in the constructions, needed panel areas, battery capacities and such kind of technical values and plant construction and operating cost. As the study was planned by means of observing electrical consumption and electricity generation values momentarily, it was planned in the way of permitting some devices' usage periods or in the correct usage time in a day. With this program that permits the changes of scenario for operating the devices (washing machine, dishwasher), which run in the time periods in which the electrical consumption is excessive, in more appropriate time periods in which the electrical consumption is less, it was found that anticipated photovoltaic system could redeem itself in 11 years. Its characteristic of being cheaper than the means electricity shows that the photovoltaic system is practicable